‘Derin çakma’ en yeni tehlike.. Gerçek görünümlü sahte videolar.. “Dikkat” diyorum…

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden konuların başında siyasilerin söz ve davranışları geliyor. Konuların hepsi de görüntüler eşliğinde tartışılıyor. Henüz görüntülere kimse...

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden konuların başında siyasilerin söz ve davranışları geliyor. Konuların hepsi de görüntüler eşliğinde tartışılıyor. Henüz görüntülere kimse “Bunlar çakma” diye itiraz etmedi, o sebeple kamuoyumuzda tartışma yaratan görüntülerin ‘üzerinde çalışılmış sahtelik kokan ürünler’ olduğunu söylemek mümkün değil.

Ancak yine de hem kendi yakın geçmişimizde gündemi belirlemiş olaylardan hem de başka ülkelerde şu yakınlarda yaşananlardan hareketle dikkatli olmakta yarar görüyorum.

Konuya ilgi duymaya başlayana kadar yeni türetildiği belli olan ‘deepfake’ sözcüğünü işitmemiştim. Türkçeye ‘derin çakma’ diye çevrilebilir. Teknolojide kaydedilen ilerlemeler sayesinde tekil şahısların bile tabletleri veya bilgisayarlarına indirdikleri birkaç program yardımıyla üretebildikleri video görüntülerle siyasi hayatı etkileme çabasının adı bu.

Afrika ülkelerinden Gabon’da ‘derin çakma’ ürünü olduğuna inanılan bir video yüzünden bir darbe girişimi yaşanmış. Girişim başarısız kalsa da sonuçta ülkeyi sarsan bir olay. Gabon’u 1967 yılından beri yöneten bir ailenin 2009 yılında cumhurbaşkanı olmuş son ferdi Ali Bongo‘nun ağır bir hastalıkla uğraştığı dönemde piyasaya sunulan videonun ‘derin çakma’ ürünü olduğu iddiaları yüzünden ortalık karışmış.

Cumhurbaşkanı Bongo‘nun sağlığının yerinde olduğunu göstermeyi amaçlayan video as kalsın ülkeyi kana bulayacakmış…

Konu karışık mı geldi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir televizyon münazarasının ardından… 17 Haziran 2019 | 11.768 Okunma Tonight’s debate: Are the gladiators on TV or orators whose aim is to convince us to vote for them? 16 Haziran 2019 | 12 Okunma Bu akşam televizyonda gladyatörler mi savaşacak, yoksa ilimizi yönetmeye talip nezih siyasiler mi bizleri iknaya çalışacak? 16 Haziran 2019 | 793 Okunma Elections determine who is in power, anyone believes otherwise is a fool… 15 Haziran 2019 | 6 Okunma Seçimle gelen seçimle gider; aksini düşünen hata eder.. Bu tartışmayı İstanbul seçiminin tekrarı başlattı… 15 Haziran 2019 | 4.188 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar