ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Medyamızda son durum: Muhalifler yandaş oluyor, ağırlık alternatif medyaya kayıyor…

‘Profesyonel gazete okuru’ olmak böyle bir şey işte; başka okurların neden sonra fark edebildiği gelişmelerden daha yolun başındayken haberdar olabiliyorum .

Fehmi Koru
Fehmi Koru Fehmi Koru
22 Eylül 2018 | 13.2 K

‘Profesyonel gazete okuru’ olmak böyle bir şey işte; başka okurların neden sonra fark edebildiği gelişmelerden daha yolun başındayken haberdar olabiliyorum. Hem de kimsenin bana haber vermesi gerekmeden…

Son keşfim şu: TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesinin en fazla vurduğu sektör pek çok girdisinin dolar olduğu medya, özellikle de gazeteler ya; bu durum gazetelerin iktidara karşı tavrında kendini bayağı belli ediyor…

Yakın zamanlara kadar iktidar ne yapsa aleyhinde bulunan gazeteler, iktidar mensupları ne dese karşı çıkan yazarlar yumuşamaya başladı; buna karşılık onların yıllardır ‘yandaş’ diye küçümsediği gazetelerin manşetleri ile yazarlarının iktidara yaklaşımları eleştirilere daha açık hale geldi.

Uyumlu ve huysuz

Bir tanıdığım, yıllar önce, sadece yayınlandığı ilde dağıtıma girip fazla bir satışı da olmayan, meslek jargonunda ‘reklam gazetesi’ diye bilinen bir gazeteyi sahibinden satın almıştı. Yeni patron olarak gazete binasına gittiği ilk gün, odasının kapısını çalan bir çalışan, kendisini ‘gazetenin birinci sayfasını hazırlayan kişi’ olarak tanımladıktan sonra, “Haberlere nasıl yaklaşacağımız ve manşetler konusunda bir talimatınız olacak mı?” sorusunu yöneltmişti.

Daha ilk gün.

Devamını Oku