ÇOK OKUNAN YAZARLAR

OHAL Fransa’da iktidar yıktı; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a biri bunu hatırlatmalıydı…

Tanıyanlar, bana ısrarla, “Cumhurbaşkanı’na doğru olmayan bilgiler veriliyor, yanlışlar da oradan kaynaklanıyor” deyip duruyorlardı da ben inanmakta zorlanıyordum; ancak galiba bunu diyenler haklı .

Fehmi Koru
Fehmi Koru Fehmi Koru
14 Haziran 2018 | 3.3 K

Tanıyanlar, bana ısrarla, “Cumhurbaşkanı’na doğru olmayan bilgiler veriliyor, yanlışlar da oradan kaynaklanıyor” deyip duruyorlardı da ben inanmakta zorlanıyordum; ancak galiba bunu diyenler haklı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın Fransa’da OHAL’in hâlâ devam ettiğini söylediğini duyunca bu karara vardım.

Dün akşam Anadolu Yayıncılar Birliği‘nin memleketi Rize/Güneysu’daki evinden yapılan ortak televizyon yayınına katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisine yöneltilen sorulardan birine cevap verirken şunları söyledi:

“24 Haziran’dan sonra bu göreve devamım halinde ilk işimiz inşallah OHAL’i kaldırmak olacaktır. OHAL’i kaldırmak demek, tamamıyla yok etmek, geri dönmemek anlamında değil. Biz terörü gördüğümüzde en sert tedbir neyse onu yine alırız. Fransa OHAL’i kaldırdı mı tamamen?”

Sorusunun cevabı şu: Fransa tarihinin 21. asırdaki en kanlı terör eylemi (2015 yılı Kasım ayındaki Paris eyleminde 130 kişi ölmüştü) sonrasında ilan edilen OHAL’i geçen yılın Ekim ayının son günü tamamen kaldırdı.

OHAL Fransa’da iki yıl sürdü ve bu süre içerisinde tam altı kez uzatıldı.

Devamını Oku