ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bir uyarı: Savaşlar yalnızca cephede yapılmıyor, sanal savaş da var

Yakın zamanlara kadar ‘stratejik ortak’ veya ‘model işbirliği’ gibi kalıplarla ifade edilen Türk-Amerikan ilişkileri günümüzde farklı bir boyuta erişti .

Fehmi Koru
Fehmi Koru Fehmi Koru
14 Şubat 2018 | 1.5 K

Yakın zamanlara kadar ‘stratejik ortak’ veya ‘model işbirliği’ gibi kalıplarla ifade edilen Türk-Amerikan ilişkileri günümüzde farklı bir boyuta erişti. Artık Washington’dan daha çok dostane olmayan sesler yükseliyor.

En son çıkış, ülkesini Ankara’da büyükelçi olarak temsil etmiş Eric Edelman’dan geldi. Obama dönemi başkan yardımcısı Joe Biden’in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile birlikte imzaladıkları son makalede dediği şu Edelman’ın:

“Türkiye artık kontrol dışı; ABD’nin bunu adlı adınca söylemesi gerek. ABD ve Türk askerleri arasında çatışma çıkma tehlikesi gerçek; yönetim yeni bir kötü davranışa müsamahe edilmeyeceğini açıkça söylemeli. Hem de hemen.”

Atatürk’ün evine bomba

“Ne yapabilir Amerika?” diye Edelman-Sullivan imzalı yazı üzerinde düşünürken Hürriyet’in internet sitesinde yazanlardan Emre Kızılkaya’nın daha başlığıyla ilgi çeken yazısı karşıma çıktı.

Devamını Oku