Yumruk yumruğa/öykünün sonu sizde!

Toplantı uluslararasıydı ama salon yarı yarıya boştu.Kürsüde sayın vekil konuşuyor. Günün anlam ve önemine binaen. Biraz önce BM temsilcisi iki kadın konuştu. Biri Afrika’dan öteki...

Toplantı uluslararasıydı ama salon yarı yarıya boştu.

Kürsüde sayın vekil konuşuyor. Günün anlam ve önemine binaen. Biraz önce BM temsilcisi iki kadın konuştu. Biri Afrika’dan öteki Avrupa’dan.

Afrikalı kadın konuşurken pek kulaklık yoktu kulaklarda. Sanki konuşmacının vücut dilinden konuşmanın bütün teferruatlarına vakıf olacağını vehmetmişti dinleyiciler. Kadını dinlemekten ziyade kendi aralarında konuşmayı tercih ettiler. Allah’ın garibanları temalı ayrımcı bir duruş ile kendi aralarında lafı lafa eklediler. Hafiften bir uğultu yükseldi salonda. Kadın kalkınması, Kuzey ülkelerindeki kadın haklarının gelişme seviyesi, pür dikkat, kabına sığmayan bir heyecan. İslam ülkeleri, Afrika ülkeleri olunca canım ne dinleyip ne öğreneceğiz onlardan. Onlar öğrensinler bizden bir şeyler... Bizim cennet vatanımız.

Avrupalı temsilci konuşmaya başlayınca bir kısmı kulaklıkları taktı bir kısmı benim İngilizcem bu konuşmayı takip etmeye yeterli edasında put gibi oturmaya başladı. Avrupalı Avrupalı olduğunu gösterdi; konuşmasını taşırmadan, pişirmeden, kokmadan bulaşmadan, yüzünde parçalanmaz bir medeniyet maskesi olduğu halde nihayetlendirdi.

Sıra geldi Türkiye’yi temsil eden bayan vekile.

Bayan vekil hazirunu selamladıktan sonra orta kapıdan iki kadın girdi. Pembe ve eflatun. Bileşik kaplar misali. Birisi eflatun baskınlığını pembe ile öteki pembe baskınlığını eflatun ile kombinlemiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.249 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.299 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar