Yeryüzü bir mescit ise...

Sandık başına gitmeye sayılı günlerin kaldığı şu günlerde bütün partilerin profillerini dindarlık üzerinden güncelliyor olması dikkatinizi çekiyor muhakkak. Peki bu durum bize...

Sandık başına gitmeye sayılı günlerin kaldığı şu günlerde bütün partilerin profillerini dindarlık üzerinden güncelliyor olması dikkatinizi çekiyor muhakkak. Peki bu durum bize şaşırtıcı geliyor mu? 

Hayır!
Dindarlık ile dincilik arasındaki fark üzerinde yeterince durmadığımız sürece, her seçim atmosferinde partiler arası “en dindar benim partim” söylemi üzerinden bir seçim müsabakası izlemeye devam edeceğiz.
Dindar, dinî emir ve yasaklara riayet eden kişidir. Dini metalaştırarak alıp satan kişi ise dindar değil, dincidir. 
Bireyler dindar olabilir. Ama tüzel kişiliklerin dindarlığından bahsetmek söz konusu olamaz.
Partiler ancak dine hizmet edişleri üzerinden yaklaşabilirler dindarlara.
Kişilerin dindarlığının bir ölçüsü var mıdır?
Dindar kişileri giyim kuşamları ile mi tanırız yoksa kullandığı kelimeler, kurdukları cümleler ile mi?
Dindar bir şahsiyeti kullandığı kelimeler üzerinden tartacak basiretimiz olsa idi, dinci profil bu kadar kolay yayılıp genişleyebilir miydi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 1.995 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.204 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 135 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.221 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.447 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar