Tokat’a gitmek lazım, Romancı’yı görmek lazım!

Hz. Mevlana “Tokat'a gitmek lazım” demişti. Tokat'a gitmek lazım. Tokat'ta “Tokat”ı görmek lazım.Öncelikler sıralamasında, zaruretler bahsinde herkesin kendine göre oluşturduğu listeler vardır. Benim listemin...

Hz. Mevlana “Tokat'a gitmek lazım” demişti. Tokat'a gitmek lazım. Tokat'ta “Tokat”ı görmek lazım.
Öncelikler sıralamasında, zaruretler bahsinde herkesin kendine göre oluşturduğu listeler vardır. Benim listemin birinci sırasında gençlere zaman ve mekan şuurunun kazandırılması yer alıyor. Gençlerin zaman ve mekan şuuru kazanmasında öğretmenlerin mesuliyeti büyük.
Bu mesuliyetten bihaber yaşayan öğretmenler de var, 7/24 bu mesuliyet ile yaşayanlar da...
Tokat'ta Taşhan'da Romancı diye anılan bir sahaf dükkanı mesuliyet sahibi bir öğretmenin gayretleri ile ayakta. Bu mekana ev sahipliği yapan öğrencilerle tanıştım. Mekanı siz anlatın bütün gençlere örnek olsun dedim. Anlattılar. Buyurun:
“Romancı güzellik olsun diye açılmış bir yer...”
Romancı yaklaşık iki yıl önce öğretmenimizin kendi tabiriyle 'güzellik olsun' diyerek üç dostuna sunduğu bir sahaf açma fikriyle ortaya çıktı. Adı sahaf ama asıl amaç kitap okuma gruplarıyla bir güzellik ve farkındalık oluşturmak. Gencinden yaşlısına dertleşebileceğimiz bir gönül evi oluşturmak. Belki hayata değil olumlu bakmayı, sadece bakmayı dahi unutmuş olanlara bir göz olabilmek. Ne yapalım, ne yapalım derdine düşüldüğünde 'hadi Romancı'ya gidip çaylarına ve dertlerine ortak olalım' denmesinin istendiği bir yer Romancı. Elde edilen gelirin burs ve hayır işlerinde kullanıldığı bir yer ayrıca. Geçen zaman içinde amacımıza ulaştığımızı gösteren birçok sahneye şahit oldum. Kitap okuma gruplarıyla hayatı değişenlerden kimliğini bulanlara, güzellikleri fark edip paylaşmaya başlayanlara, dükkana geldiği için sevinçten gözleri parlayanlara dek birçok sahne hafızamda saklı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.300 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar