Sitemkar erkekler /Görme sorunu (I)

Modernleşmenin her aşamasında, insanların birbirini “görmesi” bir sorun olarak ortaya çıkıyor.Görmenin en ziyade sorun olduğu husus evlenecek çiftlerin birbirini “görmesi”.Modern öncesi toplumlarda...

Modernleşmenin her aşamasında, insanların birbirini “görmesi” bir sorun olarak ortaya çıkıyor.
Görmenin en ziyade sorun olduğu husus evlenecek çiftlerin birbirini “görmesi”.
Modern öncesi toplumlarda gençleri, birbiri için “gören” birbirine “uygun bulan” “görücü kadınlar” vardı. Hayat modernleştikçe, kadınlar ve erkekler ortak mekanları kullanmaya başladıkça, bir arada olan gençlerin birbirini gönül gözü ile görmesi giderek imkansızlaşıyor.

“Tercihler dünyası” diye sunulan tüketim kültüründe kişiler kendi iradeleri ile değil reklamların, tanıtım kampanyalarının etkisi üzerinden beğenisini ortaya koymaya alıştığı için, hayatını birleştireceği kişiyi seçemiyor/göremiyor/fark edemiyor. Başkalarının onun adına “bulması”nı, “seçme”sini, “tavsiye etmesi”ni , “beğenmesi”ni bekliyor.
“Görme” sadece Müslüman ülkeler için sorun değil. Çok rahat ilişkilerin yürütüldüğü Batı toplumlarında da eğitimli, kültürlü, yoğun çalışma temposu içindeki kişilerin kendisine uygun birini bulması giderek zorlaştığı için modern öncesinin çöpçatanlık ruhu modern zamanların “uygulaması” ile birleştirilerek çözüm yolları aranmaya çalışılıyor.

Mesela?
İnternet üzerinden gerçekleştirilen “uygulamalar” ile seçkin okullardan mezun olan kişileri “eşleştirme” vaadi veriliyor.
İnternet üzerinden evlilik olur mu diyeceksiniz?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 1.994 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.201 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 135 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.221 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.445 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar