Ne üretiyoruz? /Namık Kemal/ Bağdat Caddesi...

Dün Bağdat Caddesi'nde dolaşırken... Ki sosyetemiz sadece Cadde demeyi yeğler. Neden sadece Cadde derler? Batılı hayat tarzının, Avrupa/ Amerikan markalarının yan yana dizildiği, İngilizce ve Fransızca konuşan...

Dün Bağdat Caddesi'nde dolaşırken... Ki sosyetemiz sadece Cadde demeyi yeğler. Neden sadece Cadde derler? Batılı hayat tarzının, Avrupa/ Amerikan markalarının yan yana dizildiği, İngilizce ve Fransızca konuşan Avrupalılara rastlamanın son derece olağan olduğu bu mekana Bağdat Caddesi değil de sadece Cadde demek, aidiyetsizliği imlemek açısından önemlidir şüphesiz.
Evet dün “Cadde”de dolaşırken, gördüğüm her yabancı marka Namık Kemal' i çekip getirdi.
Londra seyahatinden sonra şöyle yazmıştı: “Londra sokaklarında dikkatli gözlerle dolaşmak, oradaki inanılmaz şeylere hayran olmaya yeter. Londra'yı dünyaya yeni bir örnek diye nitelemek abartı olmaz.”
Namık Kemal 1872'de yayınladığı bu makalesinde (İstanbulin s.461-462) İngiltere'ye duyduğu hayranlığı dile getiriyordu:
“Osmanlılar gibi olağanüstü bir idrak süratine sahip bir milletin giydiği elbiselere kadar her şeyi yurt dışından ithal etmek zorunda kalması acınacak bir durum değil midir” diye soruyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.014 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.216 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 142 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.233 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.451 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar