Kıyamet yakın: Zenginlerin gözü aç, fakirlerin karnı!

Gelir dağılımı arasındaki uçurum giderek büyüyor.Dünyanın nimeti, birkaç sülalenin öğünü.Zenginler yemelere doyamıyor, milyarlarca insan hayata hiç dokunamadan açlıktan...

Gelir dağılımı arasındaki uçurum giderek büyüyor.
Dünyanın nimeti, birkaç sülalenin öğünü.
Zenginler yemelere doyamıyor, milyarlarca insan hayata hiç dokunamadan açlıktan ölüyor.
İngiltere Oxford Üniversitesi bünyesinde, yoksulluk üzerine çalışmalar yapan sivil toplum örgütü Oxfam bir rapor yayınladı. Çarşamba günü başlayan Davos zirvesinde zenginler ile fakirler arasındaki uçuruma dikkat çekmek niyetiyle...
Zenginin malı züğürdün çenesini yormasın, yüzde 1'lik kesimin dünyanın geri kalanından daha zengin olduğu bir dünya, dünya olarak kalmaz demek istiyor rapor.
Dünya kamuoyu raporu nasıl gördü bilmiyorum. Türkiye'de rapor, Acun yarışmalarının binde biri kadar “görülmedi”.
Raporlar yayınlanıyor, yayınlandıkları ile kalıyor. Çünkü rapordan çıkan neticeler konusunda, sorumluluk alması gerekenlerin para hırsı dışında her şeye gözleri ve kulakları kapalı.
Dünyanın yüzde 1'lik kısmının serveti 2009 yılında dünyanın toplam zenginliğinin %44'ünü oluştururken bu rakam 2014'te %48' ulaştı.
Rapora göre zenginlerin payı artmaya devam edecek. Merhum Necip Fazıl'ın mısralarını hatırlamanın tam zamanı:
Allah'ın on pulunu bekleyedursun on kul;
Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;
Yaşasın kefenimin kefili karaborsa!
Zenginin malı züğürdün çenesini yorduğu sürece, bütün çıkış kapıları iptal. Zenginin malı bizzat zenginin derdi olmalı.
Herkes kendi çocuklarının yarınını düşünüyor. Kendi çocuklarının yarını için mal biriktiriyor, en iyi okullarda okutabilmek için tasarruf yapıyor. Oysa kendi çocuklarımızın yarını, dünyadaki fakir çocukların yarınına bağlı.
Fakirlerle zenginlerin aynı mekanda ve aynı zamanda yaşadığı yarınlar inşa edebiliyor muyuz, edemiyor muyuz? Bütün mesele bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.299 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar