Kentsel dönüşümden payıma düşenler ve merhum Orhan Okay’ın mektubu

-I- Oturduğumuz apartmana yaklaşık bir yıl önce bitişik nizam bir bina yaslandı. Yaslandı evet. Bütün yükü ve dahi bütün kötü mühendisliği ile yaslandı.Kent imar planında evvelinden...

-I-

Oturduğumuz apartmana yaklaşık bir yıl önce bitişik nizam bir bina yaslandı. Yaslandı evet. Bütün yükü ve dahi bütün kötü mühendisliği ile yaslandı.

Kent imar planında evvelinden yapılması gereken şey, bitişik nizam evlerin arasına en az yarım metre şartı getirilerek evlerin birbirinin üzerine yük bindirmesinin, birbirinin üzerine tehlike bindirmesinin önüne geçilmesi olmalı. Siz istediğiniz kadar evinizi itina ile yapın sizin binanıza yaslanan hatalı bir yapı, Allah muhafaza, bir deprem anında sizin binanızı da risk altında bırakabiliyor.

Duvarımıza bitişik bina hızlı bir şekilde yapılırken orada oturacaklar adına endişeliydim ama dairemizin başına gelecekleri kestirmem mümkün değildi.

Duvarımıza yaslanan bina göz açıp kapayıncaya kadar bitti. O kadar acele yapılan binanın bütün faturası bizim oturduğumuz daireye çıktı. Müteahhittin bitişik nizam bina uygulamasındaki imar hatasından dolayı çatımızın saçak izolasyonları parçalandı, çatımız ve duvarlarımız su aldı. Deprem görmedik çok şükür ancak İstanbul’un yağışı yan binanın hatası yüzünden bizim evin içine akıyor aylardır. Yaptıkları işin akıbetini görmeleri için sorumlulara evimizi gösterdik. Verdikleri hasarı görmemeyi tercih ettiler.

Duvar boydan boya kitaplıkla kaplı olduğu için hasarın boyutlarını “GÖREMİYORLAR HERHALDE” diyerek duvardan kitaplıkları sökmek ve bütün kitapları kolilere yerleştirmek zorunda kaldım. Binlerce kitabın kolilere yerleştirilmesi ve o yerleştirilecek kolilerin temin edilmesindeki sıkıntıyı size anlatmayacağım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1940’larda oğul olmak... 2000’lerde oğul olmak... 21 Haziran 2019 | 285 Okunma Babalar oğullarına ne öğretir?/Oğullar babalarından ne öğrenir? 19 Haziran 2019 | 222 Okunma “Babalar paltolardır, siyah, gri, lacivert...” 14 Haziran 2019 | 203 Okunma Eskiler iz sürerdi, biz arkamızda izler bırakarak kendimizi terk ediyoruz 12 Haziran 2019 | 160 Okunma Dün ile gün arasında tasvir edilemeyen gündelik hayat boşluğu 07 Haziran 2019 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar