Kendine “onurlu bir ölüm” ısmarlayanlar...

19. yüzyıldan itibaren sağlıktaki gelişmeler neticesinde, özellikle anestezinin ve antibiyotiğin tedaviye dahil olması ile birlikte hayatın her safhası “tıbbileşme”ye başlamış, dolayısıyla...

19. yüzyıldan itibaren sağlıktaki gelişmeler neticesinde, özellikle anestezinin ve antibiyotiğin tedaviye dahil olması ile birlikte hayatın her safhası “tıbbileşme”ye başlamış, dolayısıyla ölüm de ebedî dünyayı hatırlatıcı özelliğini kaybetmiş, yenilmesi/”evcilleştirilmesi” gereken bir durum olarak kabul edilmiştir.

21. yüzyılda bütün ölümler erken ve bütün ölümler yanlış ölümdür artık. Doğduğumuz için, ölümlü olduğumuzdan değil, “bir sebepten dolayı ölürüz” bilimin ve tıbbın nezdinde.

Ölümlü olduğumuz bilgisi akıldan çıkarılmadan yaşandığı dönemlerde soru “Ruhi tekamülü, irade eğitimini sağlamak için nasıl yaşamalıyız?” sorusu iken modern dönemde soru, “Nasıl yaşarsak daha uzun yaşarız?” sorusuna evrilmiş, 21. yüzyılda ise soru “Sonsuza kadar yaşayabilecek miyiz?”e dönüşmüştür.

“Ne zaman ölümsüzlüğe...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Profil oluşturma 26 Kasım 2021 | 230 Okunma Kendine “onurlu bir ölüm” ısmarlayanlar... 19 Kasım 2021 | 186 Okunma Adres Sabitleme Derneği’ni kurmaya nasıl karar verdim? 12 Kasım 2021 | 193 Okunma İmaj yönetimi olarak virüs savaşı ya da “intikam alışverişi” 05 Kasım 2021 | 248 Okunma “Yorgunluk toplumu”nda yorgunluktan öldürdüklerimiz... 29 Ekim 2021 | 233 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar