“Kararı endişeyle ve yakından sey-re-di-yor-u-uzz”

Adalet duygusunun kültürden kültüre değiştiği konusunda sosyologlar arasında bir uzlaşma olmamakla birlikte, ilerlemeci görüş en ileri adalet anlayışının Batı medeniyetinde olduğu önermesini Batı...

Adalet duygusunun kültürden kültüre değiştiği konusunda sosyologlar arasında bir uzlaşma olmamakla birlikte, ilerlemeci görüş en ileri adalet anlayışının Batı medeniyetinde olduğu önermesini Batı dışı toplumlara her vesile ile dayatıyor. 
Post modern dünyanın adalet ve demokrasi anlayışını aşikar kılmak için idam kararı onaylanan Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mursi örneği üzerinden gidelim.
Mısır halkının seçimini hiçe sayarak cuntanın darbesiyle indirilen Mursi'nin başına gelenler pek demokrat ülkeleri Mısır'a faşizm geliyor tedirginliğine sevk etmedi. Bazı diktatörleri severiz söylemi yürürlükten hiç düşmemişti. Sadece bazı zamanlar vitrinden alınıyordu fazla yıpranmaması için.
İslam coğrafyası için “benim faşistim iyidir” söylemine dört elle sarılmış Batılı ülkelerin tavrı bizi şaşırtmıyor. Şaşırtıcı olan bireylerin tutumu. Batılı bireyin demokratik bilinci sadece cinsel ve etnik kimlikler için hassas.
Mesela İran, Somali, Nijerya'da zina suçuyla yargılanan ve taş atılarak öldürülme, recm cezasına çarptırılan kadınlar için dünyanın seferberliğine tanığız. Kadın hakları böyle durumlarda bütün dünyayı ayağa kaldıracak çalışmalar yapıyor. Yapıyor da ne oluyor demeyiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.013 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.216 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 141 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.233 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.451 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar