Kadınlar ve erkekler arasındaki bilinç farkı (2)

I-Cuma günü size bir kitabın mihmandarlığında ilerleyeceğimizi söylemiştim: Kapitalizm Hakkında Size söylenmeyen 23 Şey.Bugünkü yazımız için izlek olarak belirlediğim önerme şu:...

I-Cuma günü size bir kitabın mihmandarlığında ilerleyeceğimizi söylemiştim: Kapitalizm Hakkında Size söylenmeyen 23 Şey.
Bugünkü yazımız için izlek olarak belirlediğim önerme şu: “Çamaşır Makinesi Dünyayı İnternetten daha çok değiştirdi”
Önermeyi okuyunca “hadi canım sende” dediniz büyük ihtimal. Bu satırların yazarı demişti nitekim. Eğitimden tıbba, alışverişten eğlenceye, kurumsal dedikodudan sanal mezarlık ziyaretine kadar neredeyse hayatın bütün çeperlerine karışmış olan internet ile çamaşır makinesini mukayese edince çamaşır makinesi pek mütevazi kalıyor elbette.
Kitabın yazarı Ha-Joon Chang'ın bakış açısı ile bakınca görüntü tamamen değişiyor.
Nasıl mı?
Yazar iletişim teknolojilerinin “mesafelerin ölümüne” sebep olduğunu kabul ediyor. Yaratılan “sınırsız dünya”da eski geleneklerin önemini kaybettiğini, çağımızı adlandıran durumun internet devrimi olduğunu kabul ediyor Güney Koreli yazar. Fakat beyaz eşya ile bilgisayar teknolojilerini mukayese ettiğinde tam puanı çamaşır makinesinin temsil ettiği beyaz eşyaya veriyor.
Şöyle diyor: “Değişimleri yorumlarken genelde en yeni olanları devrimci olarak algılarız. Bu genelde gerçeklere aykırıdır. Telekomünikasyon teknolojilerinde son zamanlarda kaydedilen ilerleme on dokuzuncu yüzyılda gerçekleşenlerle telgraf kıyaslanınca göreceli olarak o kadar da devrimci değildir.(...) İnternet devrimi (en azından şu ana dek) ev işleri için gereken emeği büyük oranda azaltan ,kadınların iş gücü piyasasına girmelerini mümkün kılan ve hizmetçilik gibi meslekleri adeta ortadan kaldıran çamaşır makinesi ve diğer ev aletleri kadar önemli değildir. Geçmişe döndüğümüzde 'teleskoba tersten bakarak' eskiyi küçük görüp yeniyi gözümüzde büyütmemeliyiz.”
Güney Koreli yazar keşke şu sorunun cevabını da lütfetmiş olsaydı: Beyaz ev eşyaları Avrupa ülkelerindeki hizmetçi sayısını azalttı ama, İslam ülkelerinde insanlar beyaz eşyaya rağmen ve üstelik kendi söküğünü kendisi diken bir peygamberin ümmeti olmalarına rağmen, hizmetçi üzerinden statü satın almaya devam ediyor. Niçin?
II-
Cuma günü, Nihayet Dergi'nin Şubat sayısında yer alan Prof. Dr. Canan Karatay ile yazar Emine Şenlikoğlu'nun söyleşilerini arka arkaya okumanızı tavsiye etmiştim.
Her iki şahsiyeti de biliyorsunuz. Görüntüleri, savundukları görüşler, ekranda yer alma biçimleri bir şeklide gözünüzün önüne geldi.
Prof. Dr. Canan Karatay bir hekim. Yemek yapmayı ,bulaşık yıkamayı çok seviyor. Bulaşıklarını asla makinede yıkamıyor.
Yazar Emine Şenlikoğlu “Elimle hiçbir şey üretmem, bazen yemek yaparım” diyor.
Dünyası, ilgileri birbirinden oldukça farklı olan bu iki hanımefendinin cevaplarını niye bir arada zikrediyorum?
Nihayet Dergiolarak her ay dört tema üzerinden sürdürdüğümüz bir Türkiye anketimiz var. Saba makamı, gün izi, selamlık, evi yuva yapan nedir?
İlerde yayınladığımız bütün cevapları bir araya getirerek, okuyucularımıza kitap olarak sunacağız inşallah.
Bu güne kadar verilen cevapları nazara vermediğim halde niye şimdi, dünyası, ilgileri birbirinden oldukça farklı olan bu iki hanımefendinin cevaplarını bir arada zikrediyorum?
Canan Karatay ve Emine Şenlikoğlu'nun “ev işi, el işi” bahsindeki cevapları bize şu soruyu sorduruyor: Kimin geleneksel kimin modern olduğunu belirleyecek olan kriter nedir?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.300 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar