İmaj yönetimi olarak “iki papa”, hasar denetimi olarak sosyal medya

-I- Geçen hafta İki Papa filmini seyrettim. Katolik dünyanın, muazzam bir senaryo ve sinematografik başarıyla imaj yönetimine dair fikrimi yorarken; 2020 yılının ilk günü “papa şiddeti” paylaşımlarına tanık oldum.

“Papa ve kadına yönelik şiddet” başlığı ile biraz nükteli olarak paylaşılan ama çoğunluğun Papayı suçladığı sosyal medyada viral olan görüntü şöyle:

Papayı karşılayan muazzam bir kalabalık var. Papa mümkün olduğu kadar orada bekleyenlerle temas etmeye çalışıyor. Derken Asyalı bir kadın Papanın elini yakalıyor ve bir türlü bırakmıyor. Papa bir müddet çaba sarf ettikten sonra çileden çıkıyor ve hışımla elini kurtarmayı başarıyor.

Sosyal medya çağında gerçekler hiçbir şey, görüntü her şeydir. Gerçek nedir? Gerçek, kadının nezaketi aşan bir şekilde adeta Papanın elini gasp etmesidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.062 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.270 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 173 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.318 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.512 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar