Hepimiz için tatil ödevi: Çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmak

I-“Karne tatili” gelince karnelerin dağıtıldığı günden, okula dönüleceği güne kadar “uzmanlar”, eğitimciler, velilere tavsiyelerde bulunur.Yaşadıkları zamanın ruhunu kavrayamamış...

I-

“Karne tatili” gelince karnelerin dağıtıldığı günden, okula dönüleceği güne kadar “uzmanlar”, eğitimciler, velilere tavsiyelerde bulunur.

Yaşadıkları zamanın ruhunu kavrayamamış uzmanlar, otuz yıl öncesinin önerilerini tekrarlamakta bir beis görmüyor. Mesela bir tanesi diyor ki, çocuklarınızla evde tıkılıp kalmayın, onları sinemaya, tiyatroya götürün.

Bu şu demek çocuklarınızla evde tıkılıp kalmayın bir AVM’de cep delik cepken delik halinize aldırmadan havasız bir sinema salonuna tıkılın.

Mikrofon uzatılınca dayanamayıp kendinden geçen uzmanlar kent demokrasisinde estetik bilincin eksikliğinden kaynaklanan sorunlardan pek bahsetmiyor. Çünkü şikayetlerini talep kültürü olarak ortaya koyma bilinci bizde pek yok.

Estetik bilinç eksikliğinden kast ettiğim şu:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Karpat hocayı rahmet ile anarken edebiyat sosyolojisi için bir dipnot 22 Şubat 2019 | 2.447 Okunma İyimser ya da kötümser olmanızla ilgili değilim... 20 Şubat 2019 | 91 Okunma “Aşk bu değil yapma güzel!” 15 Şubat 2019 | 232 Okunma Şehirler yarışıyor: Kadın seçmenler, seçilen kadınlar... 13 Şubat 2019 | 2.331 Okunma Modern bireyin planları... 08 Şubat 2019 | 241 Okunma
TÜM YAZILARI