Geçen vakit ömürden... Ah vakti geçirmeden idrak edebilsek...

I- Hz. Mevlana’nın kitaplarına aşina mısınız? İnternet ortamında paylaşılan, bağlamından koparılmış ya da Hz. Mevlana’ya ait bile olmayan fragmanları kast etmiyorum elbet.Bu soruya kendi adıma cevap...

I-

Hz. Mevlana’nın kitaplarına aşina mısınız? İnternet ortamında paylaşılan, bağlamından koparılmış ya da Hz. Mevlana’ya ait bile olmayan fragmanları kast etmiyorum elbet.

Bu soruya kendi adıma cevap vermeye kalksam ilk söyleyeceğim şu:

Mesnevi okumak, Fihi ma fih okumak kolay değil.

Ahali ne güzel hikayeler var diye arka arkaya okur, okuduğunu da o demiş bu demiş indirgeyiciliği içinde kavrar. Anlamı yere düşürmeden okumak zordur. Zorluğu nefsimizle karşılaşmada gösterdiğimiz basiretsizlikten kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Kitapta anlatılan hikayeyi başkasının başından geçen olarak kendimizden uzak tuttuğumuzda, arka arkaya sayfaları tüketiriz. Ama kendimizle karşılaşmayı başardığımızda, okuduğumuz sayfada kalır bir sonrakine geçemeyiz. Bir sonraki sayfaya geçmek bazen aylar bazen yıllar alır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yalan, yalaaan, yalAAn ! 24 Ocak 2020 | 260 Okunma Ardında milyonlarca fidan bırakarak toprağa kavuştu 22 Ocak 2020 | 109 Okunma Bir kahve içimi bazen ne kadar uzun bir zaman 17 Ocak 2020 | 87 Okunma Şantiye kafelerde kazma-kürek, kitap kafelerde de kitap 15 Ocak 2020 | 107 Okunma Gündelik hayatın “sahne”si... 10 Ocak 2020 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar