Doktorların intihar ettiği Türkiye gerçeği ile yüzleşelim (I)

Suudilerin robot vatandaşı Sofia kendisiyle yapılan söyleşide “siz bana iyi davranırsanız ben de size iyi davranırım” diyordu.Aramızdan birinin ona “iyi” davranmadığını var sayalım. Ne olacak o...

Suudilerin robot vatandaşı Sofia kendisiyle yapılan söyleşide “siz bana iyi davranırsanız ben de size iyi davranırım” diyordu.

Aramızdan birinin ona “iyi” davranmadığını var sayalım. Ne olacak o zaman? Vicdanı olmayan robot Sofia kendisine yapılan “kötülük” karşısında  bizim neslimize, soyumuza –ki soy kelimesine en çok vurgu Araplardadır- misliyle karşılık vermeye kalkarsa onu  nasıl durduracağız?

Onu “geri çağırmamız” için hiçbir kelimemiz ve geri çağırışın yol haritası olarak hiçbir ortak tarihimiz yok.

Sofia ağız ve göz hareketleri ile öfke ve sevinme duygularının olduğunu gösteriyor kendisini hayranlıkla izleyen bir salon dolusu “güçlü ve zengin adam”a. Duygularım var empati yapabilirim diyor .

Bizim duygularımız var mı?

Empati yapabiliyor muyuz?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.303 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.491 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar