Derin eşitsizlik/ Ucuz sosyete

Seçim sonuçlarını anlamak için iki resim var önümüzde.Evet iki resim:Bir tarafta fıstık tarlasındaki hasadın bitmesini bekleyen çocuklar ve kadınlar, diğer tarafta sosyetenin “ucuz”a...

Seçim sonuçlarını anlamak için iki resim var önümüzde.

Evet iki resim:
Bir tarafta fıstık tarlasındaki hasadın bitmesini bekleyen çocuklar ve kadınlar, diğer tarafta sosyetenin “ucuz”a saldırışı.
Anlıyoruz ki elitlerimiz pek ucuz!

1500 TL'lik montu alabilmek uğruna, birbirini ezen meşhurların ve sosyetiklerin resim altı yazısını tasvir edebilmek için ucuzdan başka bir kelime bulamıyorsam suçu kelime hazinemin darlığında mı aramalıyım?
Ekonomik sermaye, toplumsal sermaye, kültürel sermaye tamam da...
Ha diyeceksiniz ki bu da “simgesel sermaye”.

Bu her şeyin ilk sahibi, tek sahibi ben olmalıyım çılgınlığını; sermayenin hangi türü altında “değerli” kılacağız! Simgeleri uğruna mı?
O ne çirkin resimdir ki günlerdir aç, susuz, uykusuz ve umutsuz mültecilerde bile rastlamadığımız bir yağmanın içinde debelenirler. Sonra yüzlerinde bir sevinç bir sevinç!

40 bin TL'lik paltoyu sadece bin TL'ye aldım diye sevinenlerin sevincine ortak olmadığımız için haset ve fesat mı kaldık ey okuyucu!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.300 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar