Coğrafyamızdaki yıkıma rağmen yine de bayramı bayram bileceğiz

Evvela tebrikleşelim. Bayramımız mübarek olsun. Bayramı ibadet huşu ile idrak edenlerden olalım inşallah.Sonra “bayram sevinci”nden “bayram tatili”ne doğru yol olalım.II-Bayram benim içimde hep hüzündü....

Evvela tebrikleşelim. Bayramımız mübarek olsun. Bayramı ibadet huşu ile idrak edenlerden olalım inşallah.
Sonra “bayram sevinci”nden “bayram tatili”ne doğru yol olalım.

II-
Bayram benim içimde hep hüzündü. 1980'li yıllardı. Rahmetli büyükannem isteksizliğimi kınayarak “Bugün bayram” dedi. “Afganistan'da ümmet ölürken bayram mı yapılır” dedim.(Ümmetin etrafına her geçen gün bir ateş daha yakılacağını bilecek yaşta değildim.)
O zaman anlamadığım, ama çok sonra ümmi insan imanının derinliği ile kavradığım cümlelerle cevap verdi büyükannem: “Bayramın bayram olacağına sen karar vermiyorsun Allah bugün bayram demiş sen bayram edeceksin. Bayram eğlence değil ki ibadet.”
Bayramın ibadet olduğunu anlamam çok uzun sürdü. 2003 yılında Arafat vakfesinde Allah'ın zamana ve mekana Rahman sıfatıyla tecelli edişini idrak edene kadar, bayramın ibadet boyutunu kavrayamadım. Sosyal yönü üzerinde epey vakit kaybettim..
Ancak Arafat vakfesinde bayramı bayram bilmenin önemini kavradım.
Çok savaşlar, çok yıkımlar olabilir. Bayram ertelenemez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ve şehre “fuar” gelir... 23 Ekim 2019 | 87 Okunma ​ “Nedir bu Hürrem şatafatı!” ​ 18 Ekim 2019 | 568 Okunma Önceliğimiz neden çalışan sigortalı kadınların çocuğu? 16 Ekim 2019 | 1.865 Okunma Herkesin kızı var benim çuvaldızım var 11 Ekim 2019 | 430 Okunma Uluslararası ilişkilerin mafyalaştığı bir dünyada 9 yaşındaki çocuklar kendini asıyor... 09 Ekim 2019 | 1.912 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar