Bir insanı sohbeti ve kişiliği ile severiz Alevi ya da Sünni olması ile değil!

Çarşamba günü, ÖSYM üniversiteye yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Bu yıl üniversiteye başlayacak öğrencilere, üniversite değiştirmek zorunda kalan öğrencilere...

Çarşamba günü, ÖSYM üniversiteye yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Bu yıl üniversiteye başlayacak öğrencilere, üniversite değiştirmek zorunda kalan öğrencilere, hakkınızda hayırlısı olsun diye dua ederek başlayayım evvela.

Çarşamba günü açıklanan neticeler tuhaf bir şekilde bana sınavın yapıldığı günü hatırlattı. Bir resim gibi geldi gözümün önüne o gün yaşadıklarım. Vardır bunda bir hayır diyerek sizlere anlatmak istedim. Buyurun:

Aylardan ramazan, günlerden Cumartesi. Üniversiteye girişin Fen sınavı için ter döken gençlerin anne babaları olarak okulun önündeki kafeteryada oturuyoruz. Niyetliyim. Başı açık kişilerin sigara içmesi, börek yiyip kahve içmesi bir kaç yıldır ilgi alanımda değil. Hayretimin bütün frekansı başı örtülülerin ulu orta yemek yemesinde sabitlenmiş durumda.

Yine öyle oldu. Kırk yaşlarındaki başörtülü kadının havaya üflediği sigara dumanlarını görmemek için konumumu değiştirmeye uğraşıyorum. Ya güneşin gözünde oturup başörtülü sigara içen kadını görmeyeceğim ya da gölgeye oturup onun sigara dumanı ile duygularımı bağdaştırmaya uğraşacağım.

İlk yarım saat kafeteryanın masalarına oturmamakta direndim. Yiyen -içenlere ait o masalar. Ticari kurumun ekmeğine engel olmamalıyım. Güneşin gözünde beklerken gelmekte olan migren atağının keskinliği ile aklıma paket yaptırıp eve götürmek geldi (orada oturmaya hak etmem gerekiyor çünkü) ve masalardan birine doğru meylettim. Bir masada tek başına oturan ve kitap okuyan siyah saçlı, yeşil gözlü aşağı yukarı benim yaşlarımda olan bir hanımdan masasına oturmak için izin istedim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir dal gül üzerinden gündelik hayata çiçekli bakış 06 Aralık 2019 | 152 Okunma İşini aşkla yapan  üniversite hocaları... 04 Aralık 2019 | 285 Okunma Annem ile babam emekli olunca motosikletle Avrupa turuna çıktı (2) 29 Kasım 2019 | 340 Okunma “Edebiyatın İzinde Gündelik Hayat” 27 Kasım 2019 | 107 Okunma “Emekli olunca annemle babam motosikletle Avrupa turu yaptı” (I) 22 Kasım 2019 | 401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar