Bayram duası...

Bir yanımız bayramı bayram etmenin telaşında, bir yanımız Medine'nin bağrına varan katliam haberi ile yaralı.Peygamberimiz Efendimiz, müminin yol haritasını “doğru olan orta, ifrattan ve tefritten sakınma”...

Bir yanımız bayramı bayram etmenin telaşında, bir yanımız Medine'nin bağrına varan katliam haberi ile yaralı.

Peygamberimiz Efendimiz, müminin yol haritasını “doğru olan orta, ifrattan ve tefritten sakınma” ilkesiyle çizmişti.

En zorlandığımız bahis budur modern dünyada: Doğru olan orta.

Lakin şunu da hatırlayalım lütfen, ifrat ve tefrit sadece modern zamanlara özgü bir davranış değil. Yeni olan, modern zamanların aşırı olan her şeyi bağrına basan vasatı, coşkuyla inşa etmesi.

İfratın en ziyada mayalandığı ortam “sosyal medya” ortamı.

“Sosyal medya” ölçüsüzlüğün, kabalığın kuşatması altında.

Toprağı bol olasıca E.Hobsbawm'un “Aşırılıklar Çağı” olarak nitelediği dönemin 3. aşaması İslam dünyasında vuku buluyor.

1. ve 2. Dünya savaşı devletler arasında yaşanmıştı.

“Aşırılıklar Çağı”nın 3. aşaması sosyal medya üzerinden başlatıldı, sosyal medya ortamından geliştiriliyor.

Küresel sermaye, “radikal duyarlılığa” sosyal medya üzerinden insan devşiriyor.

Küresel dünyanın uluslararası haber kanallarına dikkat kesilelim lütfen.

Mesela BBC'nin son haberi...

Haşa Allah adına katliam yapanlar, kendilerini Allah'ın en sevgili kulları olarak görürken; onların bu görüşü kitlelere sirayet etsin diye, BBC bayram arifesi 13 yaşındaki Suriyeli bir çocukla sözüm ona söyleşi yaptı. Çocuk DAEŞ hayranıymış. Annesi 13 yaşındaki oğlundan daha militanmış. Diğer oğulları sivil toplum örgütlerinde çalıştığı için onlardan hoşlanmıyormuş ama cihatçı olan küçük oğlu ile gurur duyuyormuş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.056 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.250 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 170 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.301 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.490 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar