Bayram duası...

Bir yanımız bayramı bayram etmenin telaşında, bir yanımız Medine'nin bağrına varan katliam haberi ile yaralı.Peygamberimiz Efendimiz, müminin yol haritasını “doğru olan orta, ifrattan ve tefritten sakınma”...

Bir yanımız bayramı bayram etmenin telaşında, bir yanımız Medine'nin bağrına varan katliam haberi ile yaralı.

Peygamberimiz Efendimiz, müminin yol haritasını “doğru olan orta, ifrattan ve tefritten sakınma” ilkesiyle çizmişti.

En zorlandığımız bahis budur modern dünyada: Doğru olan orta.

Lakin şunu da hatırlayalım lütfen, ifrat ve tefrit sadece modern zamanlara özgü bir davranış değil. Yeni olan, modern zamanların aşırı olan her şeyi bağrına basan vasatı, coşkuyla inşa etmesi.

İfratın en ziyada mayalandığı ortam “sosyal medya” ortamı.

“Sosyal medya” ölçüsüzlüğün, kabalığın kuşatması altında.

Toprağı bol olasıca E.Hobsbawm'un “Aşırılıklar Çağı” olarak nitelediği dönemin 3. aşaması İslam dünyasında vuku buluyor.

1. ve 2. Dünya savaşı devletler arasında yaşanmıştı.

“Aşırılıklar Çağı”nın 3. aşaması sosyal medya üzerinden başlatıldı, sosyal medya ortamından geliştiriliyor.

Küresel sermaye, “radikal duyarlılığa” sosyal medya üzerinden insan devşiriyor.

Küresel dünyanın uluslararası haber kanallarına dikkat kesilelim lütfen.

Mesela BBC'nin son haberi...

Haşa Allah adına katliam yapanlar, kendilerini Allah'ın en sevgili kulları olarak görürken; onların bu görüşü kitlelere sirayet etsin diye, BBC bayram arifesi 13 yaşındaki Suriyeli bir çocukla sözüm ona söyleşi yaptı. Çocuk DAEŞ hayranıymış. Annesi 13 yaşındaki oğlundan daha militanmış. Diğer oğulları sivil toplum örgütlerinde çalıştığı için onlardan hoşlanmıyormuş ama cihatçı olan küçük oğlu ile gurur duyuyormuş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir dal gül üzerinden gündelik hayata çiçekli bakış 06 Aralık 2019 | 152 Okunma İşini aşkla yapan  üniversite hocaları... 04 Aralık 2019 | 285 Okunma Annem ile babam emekli olunca motosikletle Avrupa turuna çıktı (2) 29 Kasım 2019 | 340 Okunma “Edebiyatın İzinde Gündelik Hayat” 27 Kasım 2019 | 107 Okunma “Emekli olunca annemle babam motosikletle Avrupa turu yaptı” (I) 22 Kasım 2019 | 401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar