Aile zor durumda mı?

Sanayi öncesinin büyük aile modeli sanayi toplumunda çekirdek aileye, sanayi sonrası toplumda ise tek ebeveynli aileye evrilmiş durumda.

Batı dünyasında doğurganlığın gerilemesi 19.yüzyılın sonlarından itibaren başlıyor. II. Dünya Savaşı sonrası gerileme duruyor ve çocuk sahibi olma duygusu yükseliş kaydediyor. Sosyologlar bu döneme “Bebek Patlaması” adını veriyor. Bu dönem 1960’ların sonundan itibaren yerini düşüşe bırakıyor.

Bugün Batı dünyası aileyi yeniden tanımlamak derdinde.

Aile nedir sorusuna 19. yüzyıldaki kadar kolay cevap veremiyor sosyologlar. Avrupa’da aile politikaları açısından en önemli sorun tek ebeveynli aile ve çocuk anneler gerçeği.

Kentleşme ve aile bağları arasındaki ilişkiyi; suçlamadan (muhafazakarlar her sosyal meselenin sorumluğunu kadınlara yüklemeyi tercih ediyor) ya da aşırı idealize etmeden (Türk aile yapısı çok muhkemdir!) doğru bir noktadan değerlendirmeyi başarmamız gerekiyor.

Değerlendirmeyi doğru yapabilmek için üçüncü sayfa haberlerinin öznelerine ve haberlerin diline odaklanmamız gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapaklı olan her şeyin kitap olma(mak)klığına dair... 15 Nisan 2020 | 2.022 Okunma Evde mi kalıyoruz yoksa ekrana hapis bir hayat mı yaşıyoruz? 10 Nisan 2020 | 2.219 Okunma Kadim kültürde korku ve endişe metafizik ürpertiden payını alırdı... 08 Nisan 2020 | 145 Okunma Hayatı eve sığdırmak için  babalar biraz gayret etse.. 03 Nisan 2020 | 2.238 Okunma Kirli eller, ekonominin yürüyüşünü nasıl etkileyecek? 01 Nisan 2020 | 2.456 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar