Adamına, ülkesine göre “yılın babası”!

2008 yılından bu yana “yılın babası” seçimi ile özellikle ilgileniyorum. İlgimin kaynağı tesadüfen karşıma çıkan şu habere dayanıyor: “Şanlıurfa''nın Birecik ilçesinde...

2008 yılından bu yana “yılın babası” seçimi ile özellikle ilgileniyorum. İlgimin kaynağı tesadüfen karşıma çıkan şu habere dayanıyor: “Şanlıurfa''nın Birecik ilçesinde her gün yaklaşık 1 kilometre yol kat ederek kızının eğitimini sürdürmesini sağlayan fedakar anne Zeynep Karakuş Babalar Günü öncesi ilçede ''yılın babası'' ilan edildi.”
Babanın yokluğu bundan daha iyi verilemezdi.
Malumunuz önce Anneler Günü kutlanmaya başlanıyor. Annesini kaybeden bir genç kızın annesine duyduğu özlem üzerinden mitleştirilir Anneler Günü kutlaması.
Anneler daha ziyade yokluğunda özleniyor. Var olduklarında güneşin doğması gibi tabii karşılanıyor her türlü emekleri.
Babalar ise varlıkları ile sevilir. Varlıkları ile çocuklarını var edişleridir onları baba kılan. İlginç bir şekilde bu durum Babalar Günü kutlamasının ruhuna da sirayet etmiş.
Anneler Günü'nün kutlanmasından iki yıl sonra yani 1910'da ilk defa Babalar Günü kutlanmaya başlanıyor. Babalar Günü'nü de bir kız evlat inşa ediyor: Sonora Smart Dodd.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Babaannem ve deprem çantası Tefrika roman 6 23 Ağustos 2019 | 106 Okunma ​ Haluk Dursun: Tuna boylarında dolaştı, Ahlat’ta toprağa kavuştu ​ 21 Ağustos 2019 | 2.547 Okunma Telefon tellerinden aile bağları 16 Ağustos 2019 | 120 Okunma Bayram sofrasında paylaşılacak “hikaye”... 14 Ağustos 2019 | 141 Okunma Babaannem bayramda Uludağ’a çıkacakmış... Tefrika roman: 4 09 Ağustos 2019 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar