Çete operasyonlarının perde arkası

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge bu hafta 'Çete operasyonlarının perde arkası' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Son dönemde Türkiye’de çetelere yönelik başarılı operasyonları okuyorsunuz.

“Kafes” operasyonları.

Türkiye’ye yerleşen yabancı çete liderleri peşpeşe yakalanıyor.

Dünyada kırmızı, mavi bültenlerle aranan azılı çete liderleri.

Comanchero’lar, “Thieves in Law”lar.

İstanbul’un lüks semtlerinde kıskıvrak ele geçiriliyor.

Peki bu operasyonlar yalnızca “polisiye bir olay” mıdır?

Hayır...

“Polisiye” tanımından çok daha derin ve çok daha önemli sonuçları var.

Nasıl mı?

Anlatayım.

Önce bir örnek;

Uluslararası bir çete haline gelen Duax Hohepa Ngakuru ABD ve Avustralya tarafından kırmızı bültenle aranıyordu. Yine Avustralya ve ABD tarafından kırmızı bültenle aranan Hakan Tavukçu, Hakan Ayık, Jimmy Avaijan, mavi bültenle aranan Sibel Arif’in de aralarında bulunduğu 37 çete üyesi yakalandı.

Peki bunlar ne yapıyordu?

Haber şu: “Güney Amerika’dan temin ettikleri uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika üzerinden Avusturalya, Hollanda ve Hong Kong’a ulaştırmaya çalıştıkları ve küresel çapta işledikleri suçlardan elde ettikleri geliri ülkemizde aklamaya çalıştıkları tespit edildi. 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4.5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına (Banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 Şirkete ait Ortaklık Payları) İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği kararınca el konuldu.”

Rakamı duydunuz mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
55 milyar doların başkan adayları 06 Ocak 2024 | 97 Okunma Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mahinur Göktaş: ‘İmdat’ diyeni dört dakikada duyarız 23 Aralık 2023 | 85 Okunma İnek parasıyla gelen ibret madalyası 11 Aralık 2023 | 271 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi Atina gezisinin sonuçları (2) 10 Aralık 2023 | 328 Okunma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi Atina gezisinin sonuçları (1) I Adalara 7 gün vize ne anlama geliyor 09 Aralık 2023 | 651 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar