Toprak bütünlüğü ne demek biri bana anlatsın...

Esad’ın devrilmesi için başlayan ve bizim de aralarında bulunduğumuz yedi düvelin Esad karşıtı cephede yer aldığı “Suriye İç Savaşı’nın bizim açımızdan en rahatsız edici...

Esad’ın devrilmesi için başlayan ve bizim de aralarında bulunduğumuz yedi düvelin Esad karşıtı cephede yer aldığı “Suriye İç Savaşı’nın bizim açımızdan en rahatsız edici sonucu, ABD’nin güney sınırımıza yerleşmesi ve buradaki PKK’lı terör unsurlarının adını SDG ya da YPG diye değiştirip dibimizde bir terör devletinin temelini atmasıydı. 
Türkiye haklı olarak buna karşı çıkıyor, tepki gösteriyor, ABD’nin terör örgütü ile yaptığı işbirliğini sona erdirmesini istiyorduk. 
Ve Türkiye olarak başından beri tekrarladığımız bir cümle vardı: "Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalıdır." 
10 gün kadar önce hiç beklenmedik bir şey oldu. 
Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı bir telefon görüşmesi ile “İkna” oldu ve PKK ile işbirliğine son vererek askerlerini bölgeden çekme kararı aldı. 
Kararı almakla kalmadı, hızla çekmeye de başladı. 
Türkiye’de pekçok kişi PKK’nın “Piç gibi ortada kalması” olarak yorumladığı bu gelişmeye çok sevindi.
Şimdi ne olacak acaba diye beklenirken, ani bir gelişme ile Suriye Ordusu, yani Esad’a bağlı kuvvetler, ABD’nin çekildiği bölgeye geldiler ve bizim açımızdan da kritik olan Münbiç’e Suriye bayrağını çektiler. 
Ve şimdi Türkiye buna da tepki gösteriyor. 
İyi de, ne bekliyorduk ki!
Bizim istediğimiz Suriye’nin toprak bütünlüğü değil miydi? 
Şu anda bu toprak bütünlüğünü tesis edecek olan Suriye merkezi hükümeti yani beğensek de beğenmesek de Esad rejimi değil mi? 
Taraftarı olduğumuz Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için Suriye’nin kuzeyine kim bayrak çekecekti? 
Japonya mı yoksa Etiyopya mı?

***

Çekincemiz ne olabilir

Trump’ın Erdoğan ile yaptığı görüşmeden bir süre önce bazı ABD’li senatörlerin gelip Esad’la görüştüğü iddia ediliyordu. 
Dünya’nın “Bir süre daha Esad’la gidilebilir” konusunda uzlaştığı da zaten uzun süredir resmileştirilmemiş olan resmi görüş olarak fısıldanıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müneccim olmaya gerek yok 24 Haziran 2019 | 15.259 Okunma Sandığa gitmeyen böyle olsun mu! 23 Haziran 2019 | 5.649 Okunma Suç ve ceza 22 Haziran 2019 | 7.257 Okunma Boş bir söylemi ortadan kaldırmaya var mısınız? 21 Haziran 2019 | 9.649 Okunma Rahatsız mı oldunuz, hiç umurumda değil! 20 Haziran 2019 | 21.082 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar