Toprak bütünlüğü ne demek biri bana anlatsın...

Esad’ın devrilmesi için başlayan ve bizim de aralarında bulunduğumuz yedi düvelin Esad karşıtı cephede yer aldığı “Suriye İç Savaşı’nın bizim açımızdan en rahatsız edici...

Esad’ın devrilmesi için başlayan ve bizim de aralarında bulunduğumuz yedi düvelin Esad karşıtı cephede yer aldığı “Suriye İç Savaşı’nın bizim açımızdan en rahatsız edici sonucu, ABD’nin güney sınırımıza yerleşmesi ve buradaki PKK’lı terör unsurlarının adını SDG ya da YPG diye değiştirip dibimizde bir terör devletinin temelini atmasıydı. 
Türkiye haklı olarak buna karşı çıkıyor, tepki gösteriyor, ABD’nin terör örgütü ile yaptığı işbirliğini sona erdirmesini istiyorduk. 
Ve Türkiye olarak başından beri tekrarladığımız bir cümle vardı: "Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalıdır." 
10 gün kadar önce hiç beklenmedik bir şey oldu. 
Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı bir telefon görüşmesi ile “İkna” oldu ve PKK ile işbirliğine son vererek askerlerini bölgeden çekme kararı aldı. 
Kararı almakla kalmadı, hızla çekmeye de başladı. 
Türkiye’de pekçok kişi PKK’nın “Piç gibi ortada kalması” olarak yorumladığı bu gelişmeye çok sevindi.
Şimdi ne olacak acaba diye beklenirken, ani bir gelişme ile Suriye Ordusu, yani Esad’a bağlı kuvvetler, ABD’nin çekildiği bölgeye geldiler ve bizim açımızdan da kritik olan Münbiç’e Suriye bayrağını çektiler. 
Ve şimdi Türkiye buna da tepki gösteriyor. 
İyi de, ne bekliyorduk ki!
Bizim istediğimiz Suriye’nin toprak bütünlüğü değil miydi? 
Şu anda bu toprak bütünlüğünü tesis edecek olan Suriye merkezi hükümeti yani beğensek de beğenmesek de Esad rejimi değil mi? 
Taraftarı olduğumuz Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için Suriye’nin kuzeyine kim bayrak çekecekti? 
Japonya mı yoksa Etiyopya mı?

***

Çekincemiz ne olabilir

Trump’ın Erdoğan ile yaptığı görüşmeden bir süre önce bazı ABD’li senatörlerin gelip Esad’la görüştüğü iddia ediliyordu. 
Dünya’nın “Bir süre daha Esad’la gidilebilir” konusunda uzlaştığı da zaten uzun süredir resmileştirilmemiş olan resmi görüş olarak fısıldanıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Davutoğlu'nun anımsattıkları 23 Ocak 2020 | 9.707 Okunma Bankaların federasyonu ve Fenerbahçe'nin şanlı direnişi 22 Ocak 2020 | 5.592 Okunma Yerli ve milli "Marka" lazım marka 21 Ocak 2020 | 8.465 Okunma Kanal İstanbul'un ÇED raporu nihai değil mi! 18 Ocak 2020 | 4.729 Okunma Nasıl bir yer burası 17 Ocak 2020 | 6.999 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar