Şaşırmayacağım ama şaşırıyorum

Ömrü hayatımda siyasetin beni bu kadar şaşırttığı bir başka günü hatırlamıyorum desem yeridir. Bir grup termik santralin bacalarının filtre takılmadan bir süre daha çalışabilmesine olanak tanıyan bir yasa tasarısı TBMM'ye geldi bir süre önce.

Çevreciler, çevre örgütleri, bilim insanları "Aman bu erteleme çok zararlı. Ertelemeyin. Bu bacalara bir an önce filtre takılsın" diye uyardılar.

Bu uyarılar üzerine hükümeti destekleyen medya hemen tam tersi bir kampanya başlattı.

Söz konusu termik santrallerin bacalarını çevreci hale vaktinde getiremedikleri için kapanmaları halinde ülke ekonomisinin ne kadar zarar göreceğini anlatmaya başladılar.

Hatta CNN Türk'ün bu konuda yaptığı bir haber, bir miktar çarpıtılarak da olsa medyanın bir yanlışa nasıl destek verebileceğinin tarihsel örneği haline geldi.

Sonuç olarak yaklaşık 1 yıllık bu yasa tasarısı, ikinci denemesinde TBMM'ye geldi, Genel Kurul'da kabul edildi.

Kabul edilirken 203 AK Parti ve 14 MHP milletvekili "kabul" oyu kullandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bankaların federasyonu ve Fenerbahçe'nin şanlı direnişi 22 Ocak 2020 | 5.162 Okunma Yerli ve milli "Marka" lazım marka 21 Ocak 2020 | 8.439 Okunma Kanal İstanbul'un ÇED raporu nihai değil mi! 18 Ocak 2020 | 4.720 Okunma Nasıl bir yer burası 17 Ocak 2020 | 6.987 Okunma Alın size yerli ve milli 16 Ocak 2020 | 9.684 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar