Salda Gölü'ne yaklaşmak bile yasak olmalı

Değerli okurlar, bugün köşemi bir bilim adamına verme kararı aldım. Geçen hafta sonunda Doç. Dr. Yıldırım Güngör ile Dünya'daki yaşamın ortaya çıkışı üzerine sohbet ederken, çok ilginç şeyler anlattı.

Ve sohbet sırasında laf dönüp dolaşıp Salda Gölü'ne, yani "Türkiye'deki Maldivler" diye adlandırılan yere geldi.

Doğa tarihi açısından son derece önemli, bir anlamda "Doğal bir Doğa Bilimleri Müzesi" olan Salda Gölü'nü sadece kumlarının rengi nedeniyle Maldivlere benzetmenin ve bir plaja indirgemenin ne kadar yanlış olduğunu anlattı Doç. Yıldırım Güngör.

"Bırakın Millet Bahçesi yapmayı, çevresini tel örgü ile çevirip içine insan sokmamamız, etrafına bir seyir terası yapıp sadece oradan bakılmasına izin vermemiz gerekir" dedi. Ben de kendisinden köşemde yayınlanmak üzere bunun nedenlerini anlatan bir makale yazmasını rica ettim. O da yazdı. Buyrun size Doç Dr. Yıldırım Güngör'ün kaleminden bir "Salda Gölü" hikâyesi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hastane Atatürk Havalimanı'nda değil 08 Nisan 2020 | 5.440 Okunma Biraz da onlardan tekalif 07 Nisan 2020 | 5.962 Okunma TRT "900 bin hasta var" diyor 06 Nisan 2020 | 15.264 Okunma Beyin fırtınası 04 Nisan 2020 | 242 Okunma Sosyal mesafe ve devlet 03 Nisan 2020 | 4.965 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar