Salda Gölü'ne yaklaşmak bile yasak olmalı

Değerli okurlar, bugün köşemi bir bilim adamına verme kararı aldım. Geçen hafta sonunda Doç. Dr. Yıldırım Güngör ile Dünya'daki yaşamın ortaya çıkışı üzerine sohbet ederken, çok ilginç şeyler anlattı.

Ve sohbet sırasında laf dönüp dolaşıp Salda Gölü'ne, yani "Türkiye'deki Maldivler" diye adlandırılan yere geldi.

Doğa tarihi açısından son derece önemli, bir anlamda "Doğal bir Doğa Bilimleri Müzesi" olan Salda Gölü'nü sadece kumlarının rengi nedeniyle Maldivlere benzetmenin ve bir plaja indirgemenin ne kadar yanlış olduğunu anlattı Doç. Yıldırım Güngör.

"Bırakın Millet Bahçesi yapmayı, çevresini tel örgü ile çevirip içine insan sokmamamız, etrafına bir seyir terası yapıp sadece oradan bakılmasına izin vermemiz gerekir" dedi. Ben de kendisinden köşemde yayınlanmak üzere bunun nedenlerini anlatan bir makale yazmasını rica ettim. O da yazdı. Buyrun size Doç Dr. Yıldırım Güngör'ün kaleminden bir "Salda Gölü" hikâyesi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taraftar yemiyor artık 17 Şubat 2020 | 1.147 Okunma Yapıldı mı yapıldı! 15 Şubat 2020 | 1.143 Okunma Müstahak 14 Şubat 2020 | 6.515 Okunma Milleti dinden soğuttunuz 13 Şubat 2020 | 11.358 Okunma Perinçek'in hatırlattığı 12 Şubat 2020 | 12.229 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar