Salda Gölü'ne yaklaşmak bile yasak olmalı

Değerli okurlar, bugün köşemi bir bilim adamına verme kararı aldım. Geçen hafta sonunda Doç. Dr. Yıldırım Güngör ile Dünya'daki yaşamın ortaya çıkışı üzerine sohbet ederken, çok ilginç şeyler anlattı.

Ve sohbet sırasında laf dönüp dolaşıp Salda Gölü'ne, yani "Türkiye'deki Maldivler" diye adlandırılan yere geldi.

Doğa tarihi açısından son derece önemli, bir anlamda "Doğal bir Doğa Bilimleri Müzesi" olan Salda Gölü'nü sadece kumlarının rengi nedeniyle Maldivlere benzetmenin ve bir plaja indirgemenin ne kadar yanlış olduğunu anlattı Doç. Yıldırım Güngör.

"Bırakın Millet Bahçesi yapmayı, çevresini tel örgü ile çevirip içine insan sokmamamız, etrafına bir seyir terası yapıp sadece oradan bakılmasına izin vermemiz gerekir" dedi. Ben de kendisinden köşemde yayınlanmak üzere bunun nedenlerini anlatan bir makale yazmasını rica ettim. O da yazdı. Buyrun size Doç Dr. Yıldırım Güngör'ün kaleminden bir "Salda Gölü" hikâyesi:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yükseköğrenimde durumumuz ne! 21 Eylül 2019 | 3.957 Okunma Survivor bir gençlik geliyor 20 Eylül 2019 | 4.463 Okunma Mustafa Koç'un vizyonu 19 Eylül 2019 | 6.683 Okunma Tam da beklediğim yanıtı verdiniz hanımefendi 18 Eylül 2019 | 13.417 Okunma Bize en uyumlu lider Esad 17 Eylül 2019 | 5.636 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar