Okur mektupları

İlaç politikası konusunda uzun yıllardır hem akademik hem pratikte çalışıyorum. Son günlerde sosyal medya üzerinden artan bir SMA ilacı kampanyası var.

Fatih Bey Merhaba,

İlaç politikası konusunda uzun yıllardır hem akademik hem pratikte çalışıyorum. Son günlerde sosyal medya üzerinden artan bir SMA ilacı kampanyası var. Devlet yetkililerine kulak verince herkes tedaviye erişiyor denilmekte ancak hastaların aileleri öyle olmadığını belirtiyor. Aslında herkes kendi açısından haklı, açıklamak istiyorum ancak konu çok uzun.

Özetle söylemem gerekir bilime ve tekniğe yatırım yapmak yerine tek elden kararlar almak isteyen bir kamusal yapımız olduğu için maalesef yetim ilaçların geri ödeme kararını almakta zorlanıyoruz ve kamuoyuna bunu anlatamıyoruz.

Önümüzdeki yıllarda gelecek yeni tedaviler hakkında hazırlıklı olmak ve bunları değerlendirmek için bağımsız bir "Sağlık Teknolojisi Değerlendirme” kuruluşuna ve orada tam zamanlı çalışacak akademisyenlere ve donanımlı bireylere ihtiyacımız var. ABD, Almanya, Birleşik Krallık Avustralya ve Kanada gibi ülkeleri incelerseniz bu kuruluşların görevini nasıl yaptığını anlarsınız. İnovasyonun değerini ölçmeden ilerlemek mümkün olmayacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türk gibi başladık ama 17 Ocak 2021 | 1.347 Okunma Adını mı beğenmiştiniz 16 Ocak 2021 | 2.468 Okunma Sağlıkçılarımızla gurur duymalıyız 15 Ocak 2021 | 2.889 Okunma Bari Biontech'leri yaşlılara yapın 14 Ocak 2021 | 2.109 Okunma Sürü bağışıklığına yetmiyor 13 Ocak 2021 | 3.209 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar