Kalana zabıt, ölene tabut

Polislerin olaylara müdahale konusundaki yetersizliklerinden veya çekingenliklerinden söz ettim. "Acaba bunun eğitimini mi almıyorlar, yoksa bu konuda yasalara mı güvenmiyorlar" diye sordum. Bence her ikisi diye de fikrimi belirttim zaten.

Polisimizin bir müdahale sorunu olduğu aşikâr.

Ya aşırı güç kullanıyorlar.

Ya da hiçbir şey yapmayıp izliyorlar.

Emniyet mensubu okurlarımdan ya da onların yakınlarından çokça yanıt geldi.

Çok bilgi verici bulduğum birini sizlerle paylaşmak istedim:

"Selamlar Fatih Ağabey... Bugünkü yazınızda polisin etkisiz hale getirme yetkisinden ve eğitiminden bahsettiniz. Eğitimi konusunda bir polis olarak size belki katılabilirim. Ama bu eğitim yasalara dayalı. Bizlerin zor kullanma yetkisi, kanunla belirlenmiş ve kademeli olarak orantılı bir şekilde zor kullanılır ifadeleri ile kanunda yer almıştır.

Peki bu kademeli, orantılı, bedeni güç maddi kuvvet gibi muğlak tanımlamalarla bizler nasıl müdahale ederiz?

Aynen yazınızda belirttiğiniz gibi genelde müdahale etmeyip beklemeyi tercih ederiz.Günün sonunda ettiğimiz müdahalede taraflardan biri yaralandığı takdirde kendimizi ağır ceza mahkemesinde buluruz. Burada da bu muğlak tanımlamaların her hakimin anlayışına göre yorumlanmasına bırakılan kaderimiz bize birden bire polisken sanık ve mahkum olmanın yolunu açar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muharrem İnce: Parti değil "Hareket" başlatıyorum! 08 Ağustos 2020 | 2.460 Okunma Talat Atilla haklı mıydı? 07 Ağustos 2020 | 2.525 Okunma Lübnanlılar emin: İsrail vurdu 05 Ağustos 2020 | 1.879 Okunma Muhteşem Süleyman ve çağı 04 Ağustos 2020 | 2.235 Okunma Colomb'un heykelini devirmek ne kadar doğru? 03 Ağustos 2020 | 1.085 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar