En zayıf rejim olarak demokrasi

Avrupa’da da yükselen ırkçılık ve egemen olan cehalet ve kalitesizlik sonunda benzer tablolar görme ihtimalimiz uzak değildir. ABD açısından da tehlike henüz geçmiş değildir.

ABD’de dün gece olanlar, beklenmeyen bir şey değildi.

Açıkçası bu olasılığa hem bu köşede hem de ABD seçimleri gecesi televizyonda yaptığım programda değinmiş olmakla beraber, Trump’ın son noktada böyle bir şeye kalkışmayacağını düşünüyordum.

Çünkü Trump, hayatını siyasete adamış, bir ideolojiye bağlı biri olmadığı gibi, hayli zengin, bu zenginliğin getirdiği nimetlerden faydalanmayı seven oportünist ve makyavelist bir Amerikalıydı.

Evet bir zorba tarafı vardı ama yaşamının geri kalan bölümünü hapiste geçirmesine neden olma olasılığı yüksek böylesi bir darbe girişimini yapacak kadar ileri gidecek bir “siyasi kişilik” olarak görünmüyordu.

O yüzden de “Havlar havlar ama ısırmayacaktır” diye umuyordum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lokantalardan vergi istemek mi? 27 Ocak 2021 | 20 Okunma Covid'in ilacı Türkiye'den çıkabilir 26 Ocak 2021 | 3.258 Okunma Okur mektupları 25 Ocak 2021 | 2.041 Okunma Türk mutfağının evrensellik sorunsalı 24 Ocak 2021 | 841 Okunma Bu hızla 5 seneye 23 Ocak 2021 | 3.594 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar