Çıkar mı çıkmaz mı?

Habertürk, 17 yıldır uygulanmayan eski bir geleneği yeniden başlatmak için bir süredir çağrıda bulunuyor. Seçim öncesi, rakip adayları birlikte ekrana çıkartıp tartıştırma geleneğini....

Batı demokrasilerinin seçimler öncesi neredeyse olmazsa olmazı olan bu durum, Türkiye’de son olarak 2002’de, 3 Kasım seçimleri öncesi yapılabildi. 
Seçimden yaklaşık 20 gün önce AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yanlış hatırlamıyorsam Kanal D ekranında, yine yanlış hatırlamıyorsam Uğur Dündar’ın Seçim Arenası programında karşı karşıya geldiler. 
O seçimden AK Parti büyük bir zaferle çıktı ve bir daha da böyle bir tartışma programı yapılamadı. 
Şimdi Habertürk aynı iki partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını tartışmaya çağırıyor. 
Önceki akşam Sevgili Didem Yılmaz Habertürk’ün bu çağrısını Binali Yıldırım’a sordu ve “Katılır mısınız böyle bir tartışmaya?” dedi. 
Binali Bey, “Ekrem İmamoğlu katılıyor mu” dedi. 
Didem, İmamoğlu’nun olumlu yanıt verdiğini aktardı. 
Binali Yıldırım, “Olabilir, bakarız. Benim tek başıma vereceğim bir karar değil ama prensip olarak olabilir niye olmasın” dedi ve programın ilerleyen dakikalarından sözlerinin yanlış anlaşılmış olabileceğini ifade ederek konuya ilişkin şu açıklamayı getirdi: “Tek başıma karar veremeyeceğimi söylememi sanki partisine soracak izin alacak gibi yayıyorlar, bunu maksatlı yapıyorlar. İki kişinin programa gitmesine bir kişi karar verebilir mi. Gayet açık. İki boyutu var. Birincisi iki adayın bunu kabul etmesi. İkincisi kimle yapılacağı konusunda mutabık kalınması” dedi ve kapattı. 
Ben Binali Yıldırım’ın böyle bir tartışmaya katılma konusunda olumlu bir tavra sahip olduğunu biliyorum. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NGO demeyin tepem atıyor 16 Haziran 2019 | 3.142 Okunma Bölenin ekmeğine yağ sürmek 15 Haziran 2019 | 5.790 Okunma Bein'e değil kendimize kızalım 14 Haziran 2019 | 5.808 Okunma Bir değil iki hatta üç kez karşılaşsalar 13 Haziran 2019 | 13.638 Okunma Pit stop 12 Haziran 2019 | 4.731 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar