Bu nasıl Vakıf anlayışıdır!

Bizim bildiğimiz "Vakıf" şu idi: Varlıklı veya nispeten varlıklı kişiler, yapmakta oldukları kimi işlerin özellikle de hayır işlerinin ölümlerinden sonra da sürmesi için sahip oldukları para, mal ve mülkü kâr amacı gütmeyen ve kârını da aynı hayır işlerinde kullanmak için eden bir yapı kurarlardı.

Buna da vakıf denirdi.

Bir tür Doğu tipi kurumsallaşma olarak da görülürdü.

Devlet de bu tür vakıfların ortaya koydukları hizmete bakar eğer bu hizmetler toplum yararına olarak kabul edilecek düzeyde ise bu vakıfları "kamu yararına hadim" vakıf ilan ederek vergiden muaf tutardı.

İslam anlayışında ise vakıf denen kavramın temeli Hazreti İbrahim'e kadar gider.

Hz. İbrahim'in "Allah'ın adını anması" karşılığında tüm mallarını Cebrail Aleyhisselam'a bağışladığı Cebrail Aleyhisselam'ın bunları alamaması üzerine bu mallarını vakıf haline getirerek, hayır işlerine vakfettiğine inanılır.

Yani işin özü vakıf dediğin şey vatandaşın kendi malını mülkünü vakfetmesi ile olur.

Her şeyin cılkının çıktığı ülkemizde ise "Vakıf" artık bambaşka bir anlama bürünmüş.

Bunu da en iyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün söylediklerinden anladık. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bak şu münafıkın sorusuna 26 Ocak 2020 | 2.459 Okunma Allah'ım bize sabır ver! 25 Ocak 2020 | 6.518 Okunma Davutoğlu'nun anımsattıkları 23 Ocak 2020 | 10.117 Okunma Bankaların federasyonu ve Fenerbahçe'nin şanlı direnişi 22 Ocak 2020 | 5.602 Okunma Yerli ve milli "Marka" lazım marka 21 Ocak 2020 | 8.474 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar