Ayıyla dans

Türkiye dün Trump ile Erdoğan arasındaki telefon konuşması sonrası, ABD Başkanı'nın Türkiye'nin Suriye'deki PKK'ya yönelik operasyonuna "yeşil ışık" yakmasının sevincini yaşarken, erken saatlerde atılan bir tweet kimsenin dikkatini çekmedi.

Tweet şöyle diyordu:

"Donald Trump Genelkurmay Başkanı değildir. Hiçbir bilgisi veya üzerine kafa yormuşluğu olmayan konularda düşüncesizce kararlar alıyor. Askerlerimizi desteksiz bırakıyor, müttefiklerimizi açığa düşürüyor"

Bizdeki sistemden ötürü içine düşülen "Başkanın sözünün üzerine söz olur mu?" yanılgısı nedeniyle önemsenmeyen bu tweet'i atan kişi Brett McGurk'tu.

İsim meseleleri dikkatli izlemeyen okur açısından bir anlam ifade etmeyebilir.

Ancak McGurk'un ABD Başkanı'nın Kuzey Suriye'deki özel temsilcisi ve PKK/YPG güçlerinin en büyük destekçisi olduğu hatırlanırsa belki biraz daha aydınlatıcı olabilir.

Ancak McGurk'u önemli kılan özelliği bu değil.

Bu beyefendi, son dönemde ABD siyasetinde ve medyasında giderek önemi artan bir yıldız.

İlginç tarafı hem liberal hem de muhafazakar medyanın aynı oranda sözünü önemsediği, televizyon programlarının aranılan, gazete muhabirlerinin ise sözüne önem verdiği bir kişilik olması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geçmişten bir yanıt arıyorum 02 Nisan 2020 | 7.079 Okunma Maske takmanız daha iyi olabilir 01 Nisan 2020 | 3.145 Okunma TOBB parası bugünler için değil miydi! 01 Nisan 2020 | 6.959 Okunma Garantili bağış 31 Mart 2020 | 5.957 Okunma Çin deneyimi 29 Mart 2020 | 1.387 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar