Ayıyla dans

Türkiye dün Trump ile Erdoğan arasındaki telefon konuşması sonrası, ABD Başkanı'nın Türkiye'nin Suriye'deki PKK'ya yönelik operasyonuna "yeşil ışık" yakmasının sevincini yaşarken, erken saatlerde atılan bir tweet kimsenin dikkatini çekmedi.

Tweet şöyle diyordu:

"Donald Trump Genelkurmay Başkanı değildir. Hiçbir bilgisi veya üzerine kafa yormuşluğu olmayan konularda düşüncesizce kararlar alıyor. Askerlerimizi desteksiz bırakıyor, müttefiklerimizi açığa düşürüyor"

Bizdeki sistemden ötürü içine düşülen "Başkanın sözünün üzerine söz olur mu?" yanılgısı nedeniyle önemsenmeyen bu tweet'i atan kişi Brett McGurk'tu.

İsim meseleleri dikkatli izlemeyen okur açısından bir anlam ifade etmeyebilir.

Ancak McGurk'un ABD Başkanı'nın Kuzey Suriye'deki özel temsilcisi ve PKK/YPG güçlerinin en büyük destekçisi olduğu hatırlanırsa belki biraz daha aydınlatıcı olabilir.

Ancak McGurk'u önemli kılan özelliği bu değil.

Bu beyefendi, son dönemde ABD siyasetinde ve medyasında giderek önemi artan bir yıldız.

İlginç tarafı hem liberal hem de muhafazakar medyanın aynı oranda sözünü önemsediği, televizyon programlarının aranılan, gazete muhabirlerinin ise sözüne önem verdiği bir kişilik olması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her zamanki gibi tam da istediğimiz şekilde 18 Ekim 2019 | 9.651 Okunma Bu son mektup 17 Ekim 2019 | 6.674 Okunma Ziraat'ten tutku ortaklığı 16 Ekim 2019 | 7.140 Okunma Sizin ne işiniz var önce onu söyleyin! 15 Ekim 2019 | 7.757 Okunma Akıncı ve bizdekiler 14 Ekim 2019 | 6.796 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar