ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Elmaslı bir yazı…

“Dünyanın en büyük beşinci elması olduğu düşünülen 910 karatlık elmas, Afrika’nın güneyinde yer alan Lesotho’da bulundu .

Faruk Şüyün
Faruk Şüyün Dünya Gazetesi
19 Ocak 2018 | 33

“Dünyanın en büyük beşinci elması olduğu düşünülen 910 karatlık elmas, Afrika’nın güneyinde yer alan Lesotho’da bulundu. En berrak renge sahip bu işlenmemiş elmasın değerinin 33 milyon euro olduğu tahmin ediliyor.”

Geçtiğimiz günlerde gazetelerde okuduğum bu haber, bende o kadar çok çağrışım yarattı ki, birkaçını olsun burada yazmak istedim:

Doğrusu, ilk aklıma düşen, Pembe Panter oldu… Blake Edwards’ın yönettiği, Peter Sellers’in başrolü üstlendiği meşhur film serisinin ilkinde (1963) Prenses Dala’ya babası tarafından armağan edilmiş dünyanın en büyük elmasına verilen isimdi Pembe Panter…

Topkapı Sarayı’nda sergilenen Kaşıkçı Elması’nı ve hüzünlü hikâyesini unutmam mümkün mü?! Hemen özetleyeyim:

1600’lü yıllarda İstanbul sokaklarında çöp toplayan “baldırıçıplak”lardan biri, Eğrikapı çöplüğünde parlak bir taş buluyor ve onu, üç tahta kaşık karşılığında bir kaşıkçıya satıyor. O da kuyumcuya götürüp kârlı bir alışverişle (!) 10 akçeye veriyor. Taşın dedikodusu yayılınca Saray, duruma el koyuyor; taş işlenip 49 adet pırlanta ile süslenince ortaya 86 karatlık Kaşıkçı Elması çıkıyor ve Padişahın mücevheratı arasına yerleşiyor.

Başrollerinde Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximillian Schell’in oynadığı 1964 yapımı Topkapı filminin çekimleri İstanbul'da gerçekleştirilmiş ve zümrütlerinin etrafı elmaslarla çevrili Topkapı Hançeri’ni çalmak için gelen bir grubun maceralarını anlatıyor…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER