Faruk Şüyün
Faruk Şüyün Dünya

Lezzetleriyle Ankara…

17 Temmuz 2017 | 119

- Ankara yemeklerini biliyor musunuz?

Ankara yolculuklarım, orada yaşayan dostlarla buluşma şenliğine dönüşür. Kültür, sanat, edebiyat, kimi zaman siyaset ağırlıklı sohbetlerle geçer saatler.

Pek çok şey konuşuruz, yeriz içeriz de yemek kültürü üzerine laf açmak nedense aklımıza gelmez. Kimse de bana “bak sana bir Ankara yemeği pişireceğim” dememiştir!..

Yani bu konu hiçbirimizin ilgi odağı olmamıştır; tâ ki Ankara’da yaşayan mutfak kültürü araştırmacıları Kâmil ve Nimet Berkok Toygar’ın kitabıyla karşılaşana kadar da bu durum değişmemiştir…

Onların çalışmalarını biliyorum, birçoğunu okudum, kütüphanemde sıra sıra duruyorlar, Dünya Kitap’ın “Gastronomi Kültürüne Katkı” ödüllerinden birini de kendilerine verdik. Verdik de ben, nasıl oldu da Ankara Mutfak Kültürü ve Yemekleri üzerine de bir kitapları olacağını düşünmedim, o kitapla hiç karşılaşmadım?!

Şimdi, son Ankara seyahatimde yeni baskısını heyecanla satın aldığım kitaptan sonra, araştırınca keşfettim; Ankara Mutfak Kültürü ve Yemekleri kitabının ilk baskısı, VEKAM, Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi’nden 1999’da çıkmış… 2015’te geliştirilmiş yeni baskısı (yayınevi adı yok) yayınlanmış…

Devamını Oku