Hayat çizgisinde “doğru/özgün duruş” ilkeleri

En önemli sorunlarımız arasındadır “ilkesizlik.” Öyle ki, eğer “özgün ve ilkeli duruş” sahibiysen, türlü yaftalarla tard edilirsin. Çünkü artık “amigo ruhlu omurgasız tipler”...

En önemli sorunlarımız arasındadır “ilkesizlik.” Öyle ki, eğer “özgün ve ilkeli duruş” sahibiysen, türlü yaftalarla tard edilirsin. Çünkü artık “amigo ruhlu omurgasız tipler” yönlendiriyor hayatı. Ancak yine de “ilkeli duruş”tan ve “hakikati söylemek”ten ayrılmamak lazım. Bugün herkes susarsa, yarın konuşacak kimse kalmayacak çünkü. Şimdi, “ilkeli duruş”a dair birkaç esasa göz atalım.

“Hiçbir zaman, geçici menfaatler ve anlık tatminler için şahsiyetini çiğnetme; onurlu bir hayat için daima şerefli bir başkaldırış içinde ol.”

“Örneklik etmeyen, önderlik de edemez!”

“Düşünceye ve düşünmeye ön veren, Dünyaya ve insanlığa yön verir.”

“Hakikatleri söylemek, ateşi avucunda tutmak gibidir; lâkin hakikatlerin yanmaması için avuçlarını yak; susma, söyle!”

“Birini eleştirmek için ona mutlaka da düşman olmak gerekmez. Birine düşmansın diye, her ne yaparsa yapsın onu mutlaka da eleştirmen gerekmez.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tavşan kaç, tazı tut 15 Ekim 2015 | 206 Okunma Ramazan müjdeleri çoğalsın 01 Temmuz 2015 | 178 Okunma Hayat örgüsünde “veda” gerçeği 24 Haziran 2015 | 94 Okunma İş işten geçtikten sonra-1 22 Haziran 2015 | 147 Okunma Erdoğan’ı eleştirme yarışı 21 Haziran 2015 | 169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar