ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bağ-Kur’luya sicil sorgusu yok

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol tüm şartları taşımasına rağmen prim borcu olduğu için emekli olamayanlar ya da borçlanma yaptığında emekli olabilecek sigortalılara emeklilik yolunu açtı .

Faruk Erdem
Faruk Erdem Sabah Gazetesi
15 Şubat 2018 | 49

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol tüm şartları taşımasına rağmen prim borcu olduğu için emekli olamayanlar ya da borçlanma yaptığında emekli olabilecek sigortalılara emeklilik yolunu açtı. Önceki yıllarda da uygulanan sistem, hem düşük faizi hem de uzun vadesi ve geri ödeme kolaylığı ile bu durumdaki vatandaşlara büyük fırsat sunuyor.
İşte sistemin detayları...
Kimler yararlanacak?
Emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamlamış, ancak prim borcu olan Bağ- Kurlular (Kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçiler). Emeklilik için yıl ve yaş şartını tamamlamış ancak eksik primi olup bunu borçlanma ile (doğum veya askerlik) kapatacak durumdaki sigortalılar. Dondurulmuş Bağ-Kur sürelerini ihya ettiğinde emekli olabilecek sigortalılar.
Krediyi kim hangi şartlarda verecek?
SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokole göre borç para aylık 1.28 faiz oranı ve 48 vade ile kredi olarak verilecek.
Geri ödemeler emekli maaşından taksitle kesilecek.
Kara listedeki sigortalılar da yararlanabilecek mi?
Kredi verilirken sicil sorgusu yapılmayacak.
Emekliliği tamamlayan herkes krediden yararlanacak.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER