ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çalışan anneye 10 güvence

Çalışan anneler için çıkartılan yasalarla 10 noktada güvence sağlanıyor .

Faruk Erdem
Faruk Erdem Sabah Gazetesi
25 Kasım 2017 | 90

Çalışan anneler için çıkartılan yasalarla 10 noktada güvence sağlanıyor. Kadınlar bunun sayesinde parasal destek alırken, izin yapıp kısmi çalışma hakkını da kullanıyor. Ayrıca erken emeklilik imkânı bulunuyor.
1) 15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan her anneye ilk çocuk için 300 lira, ikinci için 400 lira ve üçüncü için ise 600 lira ödeniyor. Para annenin çalışıp çalışmadığına bakılmadan veriliyor.
2) Kadınlar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık izin hakkına sahip. Kadınların ayrıca günde 1.5 saatlik süt izinleri de bulunuyor. Çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin kullanma hakkı da bulunuyor.
3) Analık izninin bitiminden itibaren kadın işçi ve memurlar ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçi ve memurlara 1. doğumda 60 gün, 2. doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle yarım gün çalışma hakkı veriliyor.
4) Anneler tüm izinlerini kullandıktan sonra isterse çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi çalışma yapabiliyor. Özel sektörde başlayan uygulama için yakında memur anneler için de yönetmelik çıkacak.Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER