Yemek için yaşamak

Yemek için mi yaşarız, yaşamak için mi yeriz?Bu sorunun cevabı, niçin yaratıldık, sorusunun cevabına bağlıdır.Allah (cc) insanı kendini tanıyıp ona kulluk etmesi, bu dünya ile öbür...

Yemek için mi yaşarız, yaşamak için mi yeriz?

Bu sorunun cevabı, niçin yaratıldık, sorusunun cevabına bağlıdır.

Allah (cc) insanı kendini tanıyıp ona kulluk etmesi, bu dünya ile öbür dünyayı kazanması için yarattığını söylüyor. Yani insanın var olma gayesi bu. O halde yemek bir gaye değil, bu gayeyi gerçekleştirebilmenin bir aracı. Ama gayesi için yapıldığında aynı zamanda bir nimet.

Yemek asla bir amaç olamaz. Bir gaye için yaratılan bedenimizin görevini en iyi biçimde yerine getirebilmesi için kullanmak zorunda olduğumuz bir yakıttır o.

Burada az yemenin faydalarını, ya da çok yemenin zararlarını sayacak değiliz. Aslında az yemek de zararlıdır, çok yemek de zararlıdır. Ama azın ve çoğun ölçüsü nedir? Bunu da elbette bu işin bilimi ve tecrübe belirler. Normal bir insanın günlük olarak alacağı kalori, protein ve vitamin ihtiyacı bellidir. Ne var ki, insan kötü yeme alışkanlıklarıyla bunu artırıp ek ihtiyaçlar üretebilir.

Efendimizin yeme konusundaki beyanları muhteşemdir. Zaman zaman tıbbın dönüp dolaşıp hep o beyanlara geldiğini görüyor ve şaşırıyoruz. Buyuruyor ki:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kardeşlik ve itikâf 19 Mayıs 2019 | 91 Okunma Uğursuzluk hadisi şerifi üzerinden mini bir hadis dersi 17 Mayıs 2019 | 287 Okunma Yemek için yaşamak 12 Mayıs 2019 | 246 Okunma Salat’ü selam ve salat-i tefriciye 10 Mayıs 2019 | 312 Okunma Bu nasıl bir tanrıdır, bu nasıl bir yazardır! 05 Mayıs 2019 | 743 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar