Tevessülün meşru olanı

Tevil bahsine biraz ara verip soluklanalım. Tevessül ve istiğase kavramlarını ele alalım.

Tevil bahsine biraz ara verip soluklanalım. Tevessül ve istiğase kavramlarını ele alalım. Bunlar da aslında tevile kurban gitmiş kavramlarımızdandır. Bir iki yazı ile bunların aslını öğrenmeye çalışacağız.

Tevessülün kelime anlamı; vesile edinme, yani bir yol, bir sebep bir çare arama demektir. Allah (cc) kendisinden yardım isteyen müminlerin bunun için vesile edinmelerini, bir bakıma kendilerine düşeni yapmalarını ister. Yani Allah’tan bir şey isteyenler bir vesile arasınlar, Allah için bir şeyler yapsınlar ki istemeye yüzleri olsun demek istenir. ‘Ey iman edenler, Allah’a karşı takvalı olun, O’na yaklaştıracak vesileyi arayın ve O’nun yolunda cihat edin ki, kurtulabilesiniz’ buyurur (5/Mâide, 35). Demek ki, önce iman, sonra takva yani Allah’ın emir ve yasaklarına riayet, sonra da ilave olarak bir vesileye tutunma. Ve cihad da o vesilelerin en büyüklerinden biri.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Medeniyetimizin zemini fıkıhtır, çaresizlik fıkıhsızlıktandır 05 Mart 2021 | 225 Okunma İsrafı ancak mümin bir bilinç önleyebilir 26 Şubat 2021 | 91 Okunma Dini alet eden bir servete lanet olsun. Ve bir TV kanalı 21 Şubat 2021 | 5.485 Okunma Süleyman’ın (as) atları ve Miraç’taki elli vakit namaz 19 Şubat 2021 | 1.227 Okunma İhvan ve Hasan el-Bennâ 14 Şubat 2021 | 518 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar