Şii, sana kardeşim diyebilir miyim?

Son olaylar bazı şeyleri yeniden düşünmemizi gerekli kılıyor. Biz Ehlisünnet Müslümanlar olarak şöyle düşünürüz: doğru İslam, Efendimiz’in ifadesiyle onun ve ashabının yaşadığı İslam’dır.

Oradan uzaklaşmalar dinin temel esaslarını yıkmadıkça İslam dışı sayılmaz ama uzaklaşmaları oranında yanlış ve sapma olarak görülür. Bu sebeple Şia, bütün sapmalarına rağmen Ehlisünnetçe İslam dışı sayılmamış, tekfir edilmemiştir. Bununla birlikte çok büyük hatalarına da hep dikkat çekilmiştir. Mesela sahabeyi dinden çıkmış saymaları Resulüllah’ın hanımlarına dil uzatmaları, masum bir imamlık fikri ortaya atıp imamları peygamberlere denk bir makamda görmeleri, takıyyeyi kendilerine güvenebilmemize imkân bırakmayan bir hale dönüştürmeleri bu azim hatalarının başında gelir. İran Anayasası’nın ikinci maddesi kaynak olarak Kuranıkerim’le beraber Resulüllah’ın sünnetini değil masum imamların sünnetini sayar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tasavvuf fıkhu’l-bâtın ya da İhsan olabilir mi? 23 Ekim 2020 | 43 Okunma Tasavvufu nasıl anlamalıyız? 18 Ekim 2020 | 282 Okunma Tasavvuf yeniden düşünmeye değmez mi? 16 Ekim 2020 | 456 Okunma Dinin sürdürülebilir olması ne anlama gelir? 11 Ekim 2020 | 146 Okunma Sözlük müfessirleri 09 Ekim 2020 | 177 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar