Seçim sonuçları ve görevde liyakat

Ülkemiz önemli bir seçimi daha başarıyla gerçekleştirdi. Ümmete ve insanlığa hayırlı olsun. İlgili herkes seçimin olumlu saydığı ve saymadığı sonuçlarıyla ilgili yorumlar...

Ülkemiz önemli bir seçimi daha başarıyla gerçekleştirdi. Ümmete ve insanlığa hayırlı olsun. İlgili herkes seçimin olumlu saydığı ve saymadığı sonuçlarıyla ilgili yorumlar yaptı, fikrini söyledi, tavsiyelerde bulundu. Bazıları da bizim gibi ucuz akıldanelik etti. Horon tepenleri dışarıdan eleştirmenin kolay olup da, horona girince o uyumlu hareketleri yapabilmenin zor olduğu gibi.

Bize göre sonuçların özet değerlendirmesi şudur. Muhterem Başkan Tayyip Erdoğan’a, onun samimiyetine, başarılarına bu milletin güveninde bir azalma yok, artma var. Onun bütün ümmete liderlik yapabileceği kanaati ise diğer İslam ülkelerinde dahi gittikçe güçleniyor. Ancak millet; aşağı kademelere doğru inildikçe bir takım bozulmaların, ilk safiyetini yitirmelerin, ihlas ve samimiyet azalmasının, hedefi dünyalığa çevirmenin, kısaca metal yorgunluğunun olduğuna da dikkat çekti. Ama bu aygıt artık hiç iş göremez de demedi. Sadece tedbir alınmasının gereğine işaret etti. Metal yorgunluğu, metal bir aygıtın ilk alındığında tam verimle çalışırken, bir süre sonra, aslında bozulmadığı halde, aşınmalar sebebiyle aynı performansı gösterememesi imiş.

Bu vesile ile biz de aklımıza gelen bazı temel İslamî prensiplerden söz etmek istiyoruz.

İşin başı, niyetin sağlamlığıdır ihlas ve samimiyettir. Bir hukuk mecmuası olan Mecelle bu madde ile başlar. Çünkü Allah’ın desteği ve yardımı buna bağlıdır. Bu hareketin tarihinde Milli Nizam’dan beri hiç değişmediğine şahit olduğumuz sebep ve sonuç ilişkisi budur.

İslam yönetim biçiminin en sabit ilkesi adalettir. Adalet, her hak sahibine hakkının tam olarak verilmesidir.

Adaletin sağlanabilmesi için de işlerin/emanetin ehline tevdi edilmesi de ikinci esastır. Yani kamu işi Allah’ın bir emanetidir. O bize tevdi ettiği emanete ne kadar riayet ettiğimize bakarak hüküm verecektir. Bir işe ehil olmak, o işi iyi bilmek ve bildiğini gerçekleştirebilme gücüne sahip olmak demektir. Resulüllah Efendimiz’in (sa); ‘daha ehil birisi varken bizim işimize, yani kamu işine, sırf yakınlığına ve eski dostluğuna bakarak daha az ehil olanı alan bir yöneticinin kıyamet günü hasmı bizzat ben olacağım’ anlamında bir hadisi şerifleri vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her konuda hakikati kimse tek başına bulamaz 23 Temmuz 2021 | 46 Okunma On yıllık kurban yazılarımızın birer cümle ile özeti 18 Temmuz 2021 | 139 Okunma Dürüstlük Allah’ın kılıcıdır 16 Temmuz 2021 | 189 Okunma Bir ideal ve bir hayal arasında ‘Ümenâ birliği’ 11 Temmuz 2021 | 121 Okunma Güvenilen bir dünya oluşturmak için ne yapabiliriz? 09 Temmuz 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar