Neden Kuranıkerim bilimden değil de bilgiden söz eder?

İnsanoğlu hakka ve hakikate meftun olarak yaratılmıştır. Fıtratında hakkı ve hakikati hem arama hem de sevme meyli vardır. Hakkı sabit gerçeklik, hakikati de vakıaya uygun bilgi olarak anlıyoruz.

İnsanoğlu hakka ve hakikate meftun olarak yaratılmıştır. Fıtratında hakkı ve hakikati hem arama hem de sevme meyli vardır. Hakkı sabit gerçeklik, hakikati de vakıaya uygun bilgi olarak anlıyoruz. Hak, aynı zamanda Allah’ın bir adıdır. Akif’in dediği gibi, “Hâlik’ın namütenahi adı var, en başı Hak; Ne büyük şey kul için, hakkı tutup kaldırmak”. Gerçekten kulun hamurunda hakkı, hakikati ve haklı olanı tutma ve savunma eğilimi vardır. Bu da insanın ‘Hakk’ın yarattığı kul olmasındandır. Hakkın zıddı batıl, hakikatin zıddı da yalandır.

Bu sebeple düşünen insan hakikat olan bilgiyi bulmayı hep merak etmiş, bunun için çabalamıştır. Hikmet sabit hakikattir. Zaten ‘hikmet’ ismi ‘muhkem’ yani değişmez, bozulmaz, böylece ‘hükme bağlanmış’ bir sağlamlığı ifade eder. Felsefe hikmeti aramanın adıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dini alet eden bir servete lanet olsun. Ve bir TV kanalı 21 Şubat 2021 | 5.455 Okunma Süleyman’ın (as) atları ve Miraç’taki elli vakit namaz 19 Şubat 2021 | 1.211 Okunma İhvan ve Hasan el-Bennâ 14 Şubat 2021 | 516 Okunma Akletmenin farklı boyutları ve değişik kavramları 12 Şubat 2021 | 122 Okunma Kalp, fuâd ya da ‘elest bezmi’ ve doğuştan bilgi 07 Şubat 2021 | 341 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar