Cuma’nın sünnetleri ve Zuhr-i âhir meselesi

Korona, bu meşhur hastalığa sebep olan virüs, COVID-19 ise bu virüsün oluşturduğu hastalığın adı imiş. Biz korona deyip geçelim.Kaç zamandır koronanın bize öğrettikleri ya da...

Korona, bu meşhur hastalığa sebep olan virüs, COVID-19 ise bu virüsün oluşturduğu hastalığın adı imiş. Biz korona deyip geçelim.

Kaç zamandır koronanın bize öğrettikleri ya da hatırlattıkları ile ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum, yazacağım inşallah. Bunlardan birisi de Cuma namazı ile ilgili hatırlattığıdır. Korona olmasaydı çoğumuz bu konuları düşünme ihtiyacı duymayacaktık.

İlmihal kitaplarımızda şöyle söylenir: Cuma namazı 16 rekâttır; dört ilk sünnet, iki farz, dört Zuhr-i âhir, dört son sünnet ve iki rekat da vaktin sünneti. Bu salgın sebebiyle önce bir süre Cuma kılamadık. Sonra farzın arkasından dört rekât kılıp dağıldık. Buna önce alışamadık, hatta biraz kızdık, şimdilerde normal gelmeye başladı.

Önce Zuhr-i âhir’dan başlayalım: malum Zuhr-i âhir, en son öğle namazı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bâtıl nedir, “mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin” ne demektir? 03 Aralık 2021 | 53 Okunma Deccal Mehdi’nin negatifidir, biri gelir de öbürü gelmez mi? 28 Kasım 2021 | 363 Okunma İbn Arabî’nin de bir 'Mehdi'si var 26 Kasım 2021 | 851 Okunma Mehdi gelmiştir, emin olabilirsiniz 21 Kasım 2021 | 1.926 Okunma Deccalın öncü kuvveti sahte mehdiler 19 Kasım 2021 | 472 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar