Başarıyı muvaffakiyete çevirebilmek

Başarmak ne demektir?Sözlüklerimizde bir işi istenilen biçimde bitirmek (TDK ve MBTS), diye tanımlanır. ‘İstenilen’ derken isteyenin, başarıyı isteyen kişinin kendisi olduğu açıktır.Buna göre...

Başarmak ne demektir?

Sözlüklerimizde bir işi istenilen biçimde bitirmek (TDK ve MBTS), diye tanımlanır. ‘İstenilen’ derken isteyenin, başarıyı isteyen kişinin kendisi olduğu açıktır.

Buna göre başarı bireysel ve sübjektif bir haldir. Çünkü herkesin başarmak istediği şey farklıdır ve bir sonuç herkese göre başarı sayılmaz. Belki de bu anlamda zaten mutlak bir başarıdan da söz edilemez.

Başarı, bir işi olumlu şekilde sonuçlandırmak diye de tanımlanır. (BTS).

Bu tanım biraz daha kapsamlıdır, ancak bu durumda da olumlunun kime göre olumlu olacağı sorulsa muhtemelen yine başarmak isteyen kişiye göre, denecektir.

Ve Türkçe’deki başarı kelimesinin ‘baş’ kelimesi ile alakası açıktır. Sanki başarma, başa erme, işi başa yani hedefe ve zirveye ulaştırma gibi bir anlam taşır. Herkesin belirlediği bir baş, yani hedef, bir son nokta vardır ve oraya ulaşınca kendisini başa ermiş/başarmış sayar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her konuda hakikati kimse tek başına bulamaz 23 Temmuz 2021 | 48 Okunma On yıllık kurban yazılarımızın birer cümle ile özeti 18 Temmuz 2021 | 139 Okunma Dürüstlük Allah’ın kılıcıdır 16 Temmuz 2021 | 189 Okunma Bir ideal ve bir hayal arasında ‘Ümenâ birliği’ 11 Temmuz 2021 | 121 Okunma Güvenilen bir dünya oluşturmak için ne yapabiliriz? 09 Temmuz 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar