Arakan ve Ashab-ı Uhdûd: Müslümanları hendeklerde yakanlar

Arakan’la ilgili haberleri her okuyup yanmış cesetlerin resimlerini gördüğümde Ashab-ı Uhdûd aklıma gelir. Burûc/Burçlar Suresi bize böyle bir olay nakleder, belli ki bizim bundan dersler çıkarmamızı...

Arakan’la ilgili haberleri her okuyup yanmış cesetlerin resimlerini gördüğümde Ashab-ı Uhdûd aklıma gelir. Burûc/Burçlar Suresi bize böyle bir olay nakleder, belli ki bizim bundan dersler çıkarmamızı öğütler.

Burûc Suresi Mekke’de Müslümanların işkence görmeye başladıkları günlerde, onlara ve benzerlerine bir teselli olarak inmiştir. Adını, ilk ayetinde geçen ve “burçlar” an­lamına gelen “burûc” kelimesinden alır. Sure hem müminlere, hem de imanından ötürü onlara zulmedenlere dersler içerir. Tarihte olanları anlatarak şimdiki müminlere de sabır ve tahammül öğütlenir.

Bir teselli ve bir bayram hediyesi olarak bu surenin mealini ve kısa açıklamasını yapmayı denedim. (Parantez içindekiler açıklamalardır). Buyurun:

Yemin olsun burçlar­ içeren semaya,

Ve o vadedilen güne (Kıyamet gününe),

Şahit olana ve şahit olunana…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden Kuranıkerim bilimden değil de bilgiden söz eder? 17 Ocak 2021 | 607 Okunma Küresel bir İslam yönetim örneği, Zülkarneyn 15 Ocak 2021 | 679 Okunma O halde meseleyi nasıl doğru anlayabiliriz? 10 Ocak 2021 | 179 Okunma Dinin doğru anlaşılması yeniden mesele haline geldi 08 Ocak 2021 | 198 Okunma Kuldan istiğaseye neden ihtiyaç duyulur? 03 Ocak 2021 | 214 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar