ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hepimiz sebeplerin çocuğuyuz

İşi bilenler tabiatta tesadüfün, düzensizliğin, hatta fazlalığın ve eksikliğin olmadığını söylerler .

Faruk Beşer
Faruk Beşer Yeni Şafak Gazetesi
12 Ekim 2018 | 3.2 K

İşi bilenler tabiatta tesadüfün, düzensizliğin, hatta fazlalığın ve eksikliğin olmadığını söylerler. Gazali’nin ifadesiyle, kâinatta var olandan daha güzeli olamaz. Tabiatta israf da yok. Hiçbir şey boşa yaratılmadığı gibi, gereğinden fazla ya da eksik de yaratılmamış. Gereksizmiş gibi gördüğümüz şeylerin aslında ne büyük faydalar sağladığını zamanla öğreniyoruz. Bir zamanlar apandisidin evrimden kalan bir fazlalık olduğu sanılırdı, bademcikler gereksiz görülürdü. Çoktandır öyle olmadığı anlaşıldı. Bunları düşününce benim aklıma hep beynin fonksiyonları gelir. Bir ömür boyu bilgi edinen insan beyin hücrelerinin sadece yüzde onunu kullanabilirmiş. Geriye kalan gereksiz gibi görülüyor, ama bu insanoğluna bir hedef gösterme olmalıdır. Yolunu yordamını bulursan bilgi edinmeyi yüzde yüze çıkarabilirsin, böylece şimdi bilebildiklerinin on katına ulaşabilirsin, bunun yedek deposu senin beyninde var denmiş gibidir.

Doğada muhteşem bir geri dönüşüm sistemi var. Yaprak düşer, çürür gübre olur. Gübre yeni bitkilere can verir. Bir hayvan ölür, başka hayvanlara, kuşlara böceklere yem olur. Kısaca doğadaki geri dönüşümle sağlanan tekrar üretim, mükemmeldir, muhteşemdir. Tabiatta bozulan ne varsa hepsini insanoğlu bozuyor. Allah insanların yaptıkları sebebiyle karada da denizde de fesat/bozulma olacağını duyurmuştu. Bu bozulma başlayalı çok oldu, hatta insanlığın sonunu getirmek üzere gibi gözüküyor.

Arılar olmasa dört yıl ömrümüz kalırmış. Dünyada hiçbir böcek kalmasa dünya yetmiş yıl içinde çöle döner, hiçbir canlı ve yeşillik kalmazmış. Aksine elli yıl hiç insan yaşamasa dünya tekrar ilk tazeliğine, yeşilliğine ve güzelliğine dönermiş. Demek ki insan dışındaki her varlık görevini eksiksiz yerine getiri...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER