Venezuela’nın akıllandırdığı solcularımız

Allah kimseyi şu sosyalistlerin, solcuların haline düşürmesin. Bizim memleketin solcusundan, sosyalistinden bahsediyorum. Yıllar yılı solculuk adı altında din düşmanlığı yaptılar. Şimdi ise sosyalizm...

Allah kimseyi şu sosyalistlerin, solcuların haline düşürmesin. Bizim memleketin solcusundan, sosyalistinden bahsediyorum.
Yıllar yılı solculuk adı altında din düşmanlığı yaptılar. Şimdi ise sosyalizm sevdasına siyaset düşmanlığı yapıyorlar.
Siyasete de, demokrasiye de özünde düşmanlar. Bakmayın siz ağızlarından "halk" sözünü düşürmediklerine. Halka da düşmanlar. Halkın çok büyük bir kesiminden nefret ediyorlar.
Anti-emperyalistler, ama rüyalarında. Uyanınca bir başka bakıyorlar dünyaya. Emperyalistlerin projelerine karınca kararınca destek veriyorlar. Kalkışma lazımsa kalkışma, kaos lazımsa kaos üretmek için seferber ediyorlar kendilerini. Gezi kalkışması en güzel örneği. Hepsi devrim şarkıları söyleyip işine gücüne giden insanlara hain damgası yapıştırıyordu.
Son beş yılda Türkiye'ye yönelik yıpratma savaşının hammaddelerinden biri oldular. Erdoğan'ı devirme planına canı gönülden destek verdiler.
Oysa Erdoğan'ı devirmek, yani halkın siyasi iradesini yok saymak, Türkiye'yi halkının değil, emperyalistlerin istediği yöne sevketmek demekti. Erdoğan'ı savunmaksa milli iradeyi savunmaktı. Onlar elbette milli iradeyi değil, sömürgecilerin rızasını tercih ettiler.
Bugünlerde onlara çok gülüyorum. Malum Venezuela'da ciddi bir siyasi operasyon yürütülüyor. Devlet Başkanı Maduro devrilmeye, Venezuela uluslararası müesses nizam tarafından ehlileştirilmeye çalışılıyor. Bu çaba yeni değil, ancak devreye askerin de girmesiyle birlikte zorlu bir sürecin önü açılmış durumda.
Venezuella'da yaşanan bu olaylar bizim solcularımızın, sosyalistlerimizin duyarlılık kapasitesini zirveye çıkarmış durumda. Maşallah muhakemelerine de pek bir keskinlik gelmiş.
Venezuela'ya yapılan "uluslararası müdahale"yi 7 aşamada çözümlemişler.
Yetmemiş, bu müdahalenin sadece Venezuela'ya yapılmadığını, başka ülkelere yapıldığını da belirtmişler. Hepsinde de bu 7 aşamanın işletildiğini vurgulamışlar. Örnek olarak da 1974'te Şili'de gerçekleşen darbeyi vermişler.
Neymiş bu aşamalar?
Birinci aşama, "muhalefetin örgütlenmesi ve fonlanması".
Bu aşamada "on milyarlarca dolar" çeşitli uluslararası örgütlenmeler aracılığıyla muhalif partilere aktarılıyor.
İkinci aşama, "ekonomiyi bağırtma" aşaması. Ülkenin uluslararası kredilere erişimi kısıtlanıyor, yurt dışındaki hesapları donduruluyor, sabotajlar ve grevlerle üretim yavaşlatılıyor. Üçüncü aşama "ülkenin diplomatik olarak izole edilmesi" aşaması.
Ülke uluslararası alanda tecride maruz bırakılıyor. Dördüncü aşama, "medya eliyle psikolojik harbin yükseltilmesi" aşaması. Bu aşamada ulusal ve uluslararası muhalif medya, "seçilmiş hükümeti diktatörlük olarak" yansıtıyor.
Beşinci aşama, "kurumsal kriz yaratma" aşaması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyareti 25 Temmuz 2018 | 7.633 Okunma Bu zulüm düzeni yıkılacak elbet 23 Temmuz 2018 | 5.795 Okunma İsrail’in tehlikeli oyunu 21 Temmuz 2018 | 4.674 Okunma Kendi sesimize kulak verelim, dış seslere değil 19 Temmuz 2018 | 4.759 Okunma Hesaplaşmamız sürmeli 18 Temmuz 2018 | 6.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar