Ezanlar neden önemli?

Şişli, Nişantaşı, Kadıköy ve Moda için "ezansız semtler" tabirini kullanır Yahya Kemal. İnsanın içine oturan, onu mahzun eden bir ifade bu. Ağır, çok ağır bir söz. "O semtlerdeki minareler...

Şişli, Nişantaşı, Kadıköy ve Moda için "ezansız semtler" tabirini kullanır Yahya Kemal. İnsanın içine oturan, onu mahzun eden bir ifade bu. Ağır, çok ağır bir söz.
"O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, Ramazan ve kandil günleri hissedilmez. Çocuklar Müslümanlığın çocukluk rüyasını nasıl görürler?
İşte bu rüya, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyasıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor.
(...) Bugünün çocukları büyük bir ekseriyetle yine Müslüman semtlerde doğuyorlar, büyüyorlar, eskisi kadar derin bir tahassüs ile değilse bile yine Müslümanlığı hissediyorlar. Fakat fazla medenileşen üst tabakanın çocukları ezansız yeni semtlerde alafranga terbiye ile yetişirken, Türk çocukluğunun en güzel rüyasını göremiyorlar." Yıllar yıllar evvel, İstanbul toprağında, İstanbul'un ortasında kurulmuş semtler için söylemiş bu sözleri Yahya Kemal. Hem bu sözleri sarf etmekten mütevellit öyle büyük bir tepkiyle de karşılaşmamış.
Bu semtlerin sakini olup da bu sözleri bir itham, bir suçlama olarak gören de pek çıkmamış.
Aksine birçokları bu sözleri bir gurur vesilesi saymış.
Yahya Kemal'in bu satırları yazmasının üzerinden çok zaman geçti.
Bugün örneğin Kadıköy'de 68, Beşiktaş'ta 41, Şişli'de 52 cami var. Bu sayı Fatih'te 340, Üsküdar'da 186, Beykoz'da 136.
Arada muazzam bir fark var.
Gelgelelim bugün hiçbirimizin aklına bu semtler için "ezansız semtler" ibaresini kullanmak gelmez.
Bugün bu semtler için böyle sözler sarf edilse o semtlerin sakinlerinin kahir ekseriyeti bunu hakaret sayar.
Elbette bugün o semtlerde yaşayan bazıları ezan sesinden rahatsızlık duymaya devam ediyorlar. Semtlerinde daha fazla cami istemiyorlar.
Ancak bugün onlar giderek etkileri azalan, günden güne küçülen bir azınlık konumunda.
Onlar toplumun genelinde karşılığı olmayan, giderek marjinalleşen unsurlar. Giderek zayıflayan Batıcı ideolojinin toplumdaki temsilcileri onlar.
Yıllarc...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başkan Erdoğan’ın Afrika ziyareti 25 Temmuz 2018 | 7.633 Okunma Bu zulüm düzeni yıkılacak elbet 23 Temmuz 2018 | 5.795 Okunma İsrail’in tehlikeli oyunu 21 Temmuz 2018 | 4.674 Okunma Kendi sesimize kulak verelim, dış seslere değil 19 Temmuz 2018 | 4.759 Okunma Hesaplaşmamız sürmeli 18 Temmuz 2018 | 6.239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar